site okul selçuk izmir

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir °C
site rehber selçuk izmir

Tüm Dünya Ekonomilerinin Dikkate Aldığı Bir İsim: Alan Greenspan!

13.11.2020
A+
A-

Alan Greenspan, 1987- 2006 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Merkez Bankası Federal Rezerv Sistemi başkanlığını yapmış olan, günümüzde de ekonomi hakkında öngörülerde bulunup uyarılar yapan 94 yaşında Amerikalı bir iktisatçıdır. Bunun yanı sıra ülke tarihinin en uzun süreli ve geniş ölçüde ekonomiye müdahale eden, ekonominin önemli ölçüde büyümesini sağlayan görev yaptığı süre zarfında ekonomiyi en iyi şekilde yöneten, durgunlukları, krizleri, olumsuz koşulları olumlu koşullara çeviren başarılı bir bankacıdır. Aynı zamanda danışmanlık alanında da adından sıkça söz ettirmiş, parmakla gösterilen biridir. Ekonomik öngörü analizlerindeki başarısı çok yüksektir. Daha ekonomik veriler açıklanmadan bile ekonominin gidişatı hakkında gerçeğe çok yakın tahminler yapabilmiştir. Böylece FED önemlerini alıp krizleri ya da olumlu ekonomik şartları bu şekilde daha temkinli olarak yönetebilmiştir. Greenspan’ın açıklamaları tüm dünya ekonomileri için her zaman büyük önem taşımıştır. Ağzından çıkan her söz tüm dünyada dikkate alınarak analiz edilmiştir. Ekonomiyle ilgili hala daha her konuştuğunda, öngörülerini dile getirdiğinde piyasada geçici dalgalanmalar yaşanmaktadır.
Başarılı bir ekonomi için olması gereken aynı politikaların istikrarlı şekilde ekonomiyi iyileştirmediği halde uygulanmaya devam etmesi değil, farklı durumlarda farklı politikaların uygulanması olmalıdır. Merkez Bankası’nın temel hedefi ekonomiyle ilgili kararlar alınırken ekonominin gidişatını önemli ölçüde değiştirmeyecek kadar düşük enflasyonun kastedildiği fiyat istikrarıdır. Bu amaç doğrultusunda piyasadaki değişen duruma uygun olarak kararlar alınmalıdır. Böylece uygulanan politikalar daha etkin ve doğru olacaktır. Ekonominin gidişatına bakılarak bazen faizler düşük tutulmalı, bazen ise yükseltilmelidir. Faizlerin aşırı dalgalanması Merkez Bankası’na olan güveni azaltacağı ve politik başarısızlığa neden olacağı için bunun kararını değişen koşullara uygun olarak almak ve bu doğrultuda politikaları gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Greenspan’ın da 18,5 yıl boyunca Federal Rezerv Başkanı olarak görev yapması ve ekonomide de bu denli başarılı bir isim olmasının sebebi budur. Her zaman piyasadaki değişen olumlu veyahut olumsuz koşulları önceden görmüş, değişen şartlara göre kararlarını vermiş, uyguladığı politikaları bu stratejiye göre yönlendirmiştir.
John Maynard Keynes’ in “Uzun vadeli planlar güncel vakalar için yanıltıcı bir rehberdir. Uzun vadede hepimiz öleceğiz.” dediği gibi planlar değişen durumlara yönelik yapılmalıdır. Uzun vadeye bakıp kısa dönemdeki sorunlar göz ardı edilmemelidir. Kısa vadede krizin yaratmış olduğu temel sorunlar göz ardı edilirse uzun dönemde daha büyük sorunlar oluşup, hedeflenen stratejik sonuçlara ulaşılamaz. Politika yapıcılar, karar vericiler uygulayacakları stratejilerde sorunların üstünü kapatıp geçici çözümler bulmamalılar. Her kesimden insanı düşünmeli ekonomik sonuçların daha ılımlı seyir izlemesine neden olmalılardır. Bunları da değişen koşullara uygun olarak günü kurtarmak için değil de başarılı ekonomik istikrarı sağlamak amacına yönelik davranarak ulaşabilirler.
Aslı KARAKURT
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ

YORUMLAR
  1. Gökcen Yaman dedi ki:

    Merhaba Aslı hanım. Çok değerli yazılarınız var. Tebrikler

    1. Aslı Karakurt dedi ki:

      Merhaba, çok teşekkür ederim.