site okul selçuk izmir

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 25°C
Parçalı Bulutlu
site rehber selçuk izmir

LGS 2021 Tercih Süreci Nasıl Olacak?

LGS 2021 Tercih Süreci Nasıl Olacak?
07.07.2021
A+
A-

Tercihlerin ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı. Bunun için 2021-LGS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nun MEB tarafından yayımlanmasını bekliyoruz. Özel okullarda kayıt süreci ise 01-14 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?
Merkezi yerleştirme; sadece LGS’ye giren öğrencileri ilgilendiren ve puan üstünlüğüne göre yapılan yerleştirmedir. Yerel yerleştirme ise; 8.sınıftaki tüm öğrencileri kapsayan (sınava girsin/girmesin) ve ikamet adresine bağlı olarak yapılan yerleştirmedir.
Tercihler;
• Merkezi Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar
• Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar
• Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 grupta yapılacaktır.
Tercihler, geçen seneki kılavuza göre;
• LGS Puanı İle Öğrenci Alan Okullar (10 tercih)
• Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar (5 tercih)
• Pansiyonlu Okullar (5 tercih) olmak üzere 3 grupta yapılacaktır.
LGS’ye girmeyen öğrenciler merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullardan tercih yapamayacaktır.

YEREL YERLEŞTİRME
Sınavsız yerleştirme de diyebileceğimiz Yerel Yerleştirme 8.sınıftaki tüm öğrencileri kapsayan (sınava girsin/girmesin) ve ikamet adresine bağlı olarak yapılan yerleştirmedir. Yerel yerleştirmede öğrenciler kayıt alanlarındaki okullara sırasıyla;
• Öğrencilerin ikamet adresleri,
• Okul başarı puanının üstünlüğü ve
• Okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılır.

MERKEZİ YERLEŞTİRME
Merkezi Yerleştirme; merkezi sınavla öğrenci alan okulların (Fen liseleri, Sosyal bilimler liseleri, Proje uygulayan Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinin Anadolu Teknik Programları) puan üstünlüğüne göre tercihler doğrultusunda yapılan yerleştirmedir. Puan Üstünlüğü kriterini şöyle örnekleyebiliriz:
• Ahmet’in puanı 400, Mehmet’in puanı ise 400, 1.
• İkisi de A okuluna girmek istiyor.
• Ahmet A okulunu 1. Tercihine; Mehmet ise yine A okulunu 5. Tercihine yazıyor.
• A okuluna öncelikli yerleşecek olan kişi Mehmet’tir. (İlk 4 tercihine yerleşememiş ise tabi). Yani, Ahmet 1.tericihine yazdı diye avantaj sağlamaz. Sonuçta puanı Mehmet’ten DÜŞÜKTÜR. Yani yerleştirme PUAN ÜSTÜNLÜĞÜNE göre yapılır.

ÖZEL OKULLAR
Özel okul kayıtları, devlet liseleri tercih dönemi ile aynı zamanda yapıldığından devlet okuluna mı gideceğiz yoksa özel yabancı okula mı kayıt olacağız konusundaki kararı aileler vermek zorundadırlar. Çünkü Özel Öğretim Kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan devlet/özel okullara kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacaktır. Ancak öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecektir.

TERCİH YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
• Tercih listesi oluştururken PUAN DEĞİL, GENEL YÜZDELİK DİLİM kullanılmalıdır.
• Sadece yüzdelik dilime odaklanmamalı; çocuğun ilgi, yetenek ve geleceğe dair hayalleri de dikkate alınmalıdır.
• Tercih konusunda eski mezunlar ya da yakınlar yerine mutlaka rehber öğretmenlerden uzman desteği alın. Doğru tercih listesi demek, kazandığınız takdirde kayıt yaptıracağınızdan emin olduğunuz okullardan oluşan liste demektir. Unutmayın, sizin kazandığınız halde gitmediğiniz okul, başka bir öğrencinin hayallerini süsleyen okul olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.