site okul selçuk izmir

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir °C
site rehber selçuk izmir

Covid-19 çıldırdı, kalp şikayeti arttı

Covid-19 çıldırdı, kalp şikayeti arttı
21.04.2021
A+
A-

Hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde korona nedeniyle doluluk yaşanırken, korona sonrası kalple ilgili şikayeti olan hastalarda da artış olduğu gözleniyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Serdar Biçeroğlu, kalp hastalarının, koronayı daha ağır geçirdiğini belirterek, “Korona sonrası oldukça fazla hastada kalp krizi ve tekrarlayan ritim bozuklukları görebiliyoruz. Bu nedenle hastaların, korona sonrası mutlaka bir kardiyoloji hekimine görünmesini tavsiye ediyoruz” dedi.

Türkiye, 14 aydır covid 19 salgınıyla büyük bir mücadele verirken, son zamanlarda olağanüstü artış gösteren korona vakaları ve ölümler, bir başka sorunu da gündeme getirdi. Covid 19’a yakalanan ancak aldığı tedaviyle iyileşen hastalarda baş gösteren kalple ilgili şikayetler, hastanelerin kardiyoloji servislerinde yoğunluğa yol açtı.

COVİD, AKCİĞERİ TUTTUĞU KADAR BAZEN KALBİ DE TUTUYOR
Medicana İzmir Hastanesi Kardiyoloji hekimlerinden Uzman Dr. Serdar Biçeroğlu, son zamanlarda korona covid 19 vakalarına paralel olarak kalp şikayetiyle kardiyoloji polikliniklerine başvuruların da arttığını ifade etti. Dr. Biçeroğlu, “Covid 19 semptomları ve covid sonrası kalp hastalığı şikayetleri ile çok benzerlik gösteriyor. Bu sebeple kardiyoloji polikliniklerine başvuruları artırıyor. Hastalık, akciğeri tuttuğu kadar bazen kalbi tutuyor. Damar içi pıhtı oluşması da söz konusu olabiliyor” dedi.

ARİTMİ VEYA RİTİM BOZUKLUĞU UZUN SÜREBİLİYOR
Kalp hastalığı olanların, covid 19’u çok daha ağır geçirdiğini belirten Dr. Biçeroğlu, “Çok bilimsel temeli olmasa da bu hastalarda, farklı herhangi bir hastalık zaten yük olmakta. Sonuçta Covid 19 bir akciğer enfeksiyonu hastalığı. Dolayısıyla her kalp hastasına da akciğer enfeksiyonu, tabii ki covid 19 da bir yüktür” ifadesini kullandı. Covid 19 sonrası aritmi veya ritim bozukluğunun uzun süre devam edebildiğine dikkat çeken Dr. Biçeroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

MUTLAKA BİR KARDİLOYOJİ UZMANI HEKİME GÖRÜNÜN
“Korona sonrası oldukça fazla hastada kalp krizi ve tekrarlayan ritim bozuklukları görebiliyoruz. Ne kadarı Covit 19 ile mutlak ilgili, maalesef net bir bilgi yok. Kalp hastası olan hastaların, koronayı atlatmalarından sonra kardiyoloji doktoruna görünmelerinde fayda var. Kalp hastalığı yokken koronayı geçirenler ise semptom varlığında mutlaka hekime görünmeliler. Kalp hastalığı, günümüzde zaten çok yaygın. Kardiyoloji servislerinde yatan hasta sayısında artış var. Covid 19 ile beraber yoğunluk maalesef daha da arttı. En doğru tedavi, koronaya yakalanmamak için çok iyi korunmak.”
Muhittin AKBEL / EGEDESONSÖZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.