site okul selçuk izmir

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 24°C
Az Bulutlu
site rehber selçuk izmir

Artık 3 işlemden 2’si temassız

Pandemi ile birlikte bankacılık müşterilerinin 4’te 3’ünün dijital kanallarını kullanarak işlemlerini gerçekleştirir hale geldiğine dikkat çeken Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, “Mobilde aktif müşterilerimiz yüzde 26 oranında arttı.  Şube yoğunluğumuz ise önceki dönemlere göre yüzde 76 azaldı. Artık kartlarımız ile yapılan her 3 fiziki işlemden 2’si temassız gerçekleştiriliyor” dedi.

Artık 3 işlemden 2’si temassız
27.06.2021
A+
A-

Pandemiyle birlikte hızlanan dijitalleşme sürecinde en çok dönüşen sektörlerden birinin bankacılık olduğunu söyleyen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, “Müşterilerimizin pandemi etkisiyle dijitale yönlenmesiyle, uygulamalarımız daha fazla talep görmeye ve kullanılmaya başlandı. Günümüzde bireysel ve kurumsal 800’ün üzerinde bankacılık işlemini Yapı Kredi dijital kanallarından gerçekleştirebiliyor” dedi.

2020 yılında mobilde aktif müşteri sayılarının bir önceki yıla göre yüzde 20 arttığını belirten Doğan, “Pandemi öncesinde dijitalle tanışmamış müşterilerimizin yüzde 12’si bu dönemde dijital bankacılık kanallarımızı kullanmaya başladı. Salgın öncesinde mobil bankacılık müşterilerimizin yaş ortalaması 30 ile 33 arasındaydı. Oysa bu dönemde, 65 yaş ve üzeri müşterilerimiz de Yapı Kredi Mobil’i sıkça kullanmaya başladı. Yine 2021’in ilk çeyreğinde mobil aktif müşteri kazanımımız, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 oranında artış gösterdi” diye konuştu.

Yakup Doğan, “Yaşadığımız pandemi süreciyle birlikte dijital kanalların kullanımı artarken, şube yoğunluğumuz ise önceki dönemlere göre yüzde 76 oranında azaldı. Müşterilerimizin 4’te 3’ü, dijital kanallarımızı kullanarak işlemlerini gerçekleştirdi” dedi.

Uzaktan hesap açma ve müşteri olma başta olmak üzere Türkiye’de pandemi döneminde bankacılık sektöründe hayata geçirilen yeni regülasyonlara dikkat çeken Doğan, şunları söyledi:

“Gerek uzaktan sözleşme düzenlemesi gerek teknoloji anlamında belli düzenlemelerin gerçekleşmiş olması önümüzdeki birkaç yılda çok hızlı gelişmeler olacağının göstergesi. 2018 yılının son çeyreğinden itibaren “Görüntülü İşlem Asistanları ile Uzaktan Müşteri Kazanımı”nı müşterilerimizle buluşturmuştuk. Bu yeniliği Türkiye’de bir ilk olarak sunmuştuk. Bu yaklaşımımızı dijital altyapı yatırımlarımızla destekleyerek geliştirmeye devam ediyoruz. 1 Mayıs 2021 itibariyle hayata geçen uçtan uca dijital müşteri kazanımını da bu alandaki müşteri deneyimini daha da iyileştirecek bir fırsat olarak görüyoruz.”

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, yeni uygulama hakkında şu bilgileri verdi: “Önceden Yapı Kredi müşterisi olmak isteyen kullanıcılara sunduğumuz yapıda ıslak imza zorunluluğu bulunmasından dolayı kurye ile kendilerine ulaştırılan ‘Müşteri Beyan Formu’nu imzalayarak süreci tamamlıyorlardı. Gerçekleşen regülasyon değişikliği ile ‘Müşteri Beyan Formu’ da artık dijitalden onaylanabiliyor.”

Temassız işlemlerin daha da önem kazandığı pandemi döneminde, ‘Görüntülü İşlem Asistanları’ aracılığı ile 2020 yılında yeni müşteri kazanımlarının yüzde 212 oranında artış gösterdiğine değinen Doğan, “Yapılan regülasyon değişikliğiyle beraber bu alandaki yükselişin tüm hızıyla devam edeceğini düşünüyoruz. Bu hizmetimizde NFC (Yakın Alan İletişimi),OCR (Optik Karakter Tanımlama) ve yapay zekâ destekli fotoğraftan biyometrik tanıma teknolojileri ile kullanıcıların kimlik doğrulamalarını gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Yine pandemi döneminde temassız işlem limitinin 350 TL’ye çıkarılmasına da değinen Doğan, “Bu değişiklikten sonra artık Yapı Kredi kartları ile yapılan her 3 fiziki işlemden 2’si temassız gerçekleştiriliyor” dedi.

Müşteri deneyimini iyileştirmek için akıllı çözümler, hizmet sürelerini iyileştiren uygulamalar, destek servisleri; yapay zekâ, makine öğrenmesi, doğal dil işleme, derin öğrenme, bilgisayarlı görü ve robotik yöntemlerini içeren teknolojileri kullanmaya devam edeceklerini aktaran Yakup Doğan, şöyle konuştu:

“Blockchain, giyilebilir teknolojiler ve büyük veri üzerine yetkinliklerimizi artırarak sürdüreceğiz. Ayrıca, finansal teknoloji dünyasında fark yaratacağına inanarak yayınladığımız kapsamlı API’ların sayısını arttırarak yenilikçi fikirlerin gerçeğe dönüşmesine katkı sağlayacağız.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.