uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Manşet Haber, Siyaset, Üst Manşet 15 Mayıs 2013

Yatlara 80 Kuruş Çiftçiye 4.2 Lira

yatlara-80kurus

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Selçuk İlçe Başkanı Levent Görür, “Gezi ve eğlence amaçlı tüketilen mazotu yatlara 80 kuruşa satan hükümet, bu milleti doyuran çiftçiye 4.2 liraya satma keyfiyetinden vazgeçmelidir” dedi.

ÇİFTÇİNİN DERDİ ÇOK

14 Mayıs Çiftçiler Günü münasebetiyle açıklamada bulunan MHP Selçuk İlçe Başkanı Levent Görür, Türk çiftçisinin 2002 yılından bu tarafa geçen 11 yıllık zaman içinde satın alma gücünü iyice yitirdiğini söyledi. Aynı zaman diliminde üretimdeki girdi maliyetlerinin füze gibi çıktığını ama gelirin ise neredeyse sabitlendiğini vurgulayan Görür, siyasi iktidarın Türk çiftçisine bakış açısını değiştirmesi lazım geldiğini söyleyerek “Çiftçilere yönelik politikada hükümetin levent-gorur-konusmaövünmek gibi bir gerekçesi yok.

Övündükleri kuruşlu primler zaten kuşa çevrildi. Her ürünün hasat döneminde ithalatı yapılıyor. TMO depoları üreticiye değil kömürcülere hizmet vermeye başladı. Üretici bankalarla akraba oldu. En verimli topraklar yabancıların eline geçti. Hayvancılık bitmiş. Üreticiye 6 bin liradan satılan ithal hayvanların şimdi 2 bin liraya yüzüne bakan yok.” ifadesini kullandı.

NEREDEN NEREYE

MHP Selçuk İlçe Başkanı Levent Görür “Hükümet temsilcileri konuştukları zaman mangalda kül bırakmazlar ama iş icraata gelince firar ederler. Zaten cari fiyatlar da kendilerini yalanlamaktadır. 2002 yılında çiftçimiz 1.2 liraya mazot kullanıyordu, 11 yılda yüzde 350 oranında artarak 4.2 liraya ulaştı. Aynı dönemde çiftçilerimiz 30 kuruşa gübre satın alıyordu şimdi 1.1 lira ki, artış oranı yüzde 366. Buna mukabil 2002’de 35 kuruşa buğdayını satabilen üretici şimdi 65 kuruşa elinden çıkartabiliyor ki, buğday fiyatı 11 yılda yüzde 100’lük bir artışı dahi görmemiş” dedi.

MHP Selçuk İlçe Başkanı Levent Görür sözlerine şöyle devam etti; “Türk çiftçisine hor ve hakir bakan siyasi iktidar öte taraftan tüketimi özendiren bir fiyatlandırma politikası izliyor. Denizlerde, koylarda gezi ve eğlence amaçlı tüketilen mazot, yatlara 80 kuruşa satılıyor. Ama diğer taraftan bu milletin besin kaynağını üreten, avurdu çökmüş, elleri nasırlı, sarı sıcakta yüzleri yanmış sadece üretimi düşünen çiftçiye 5 katı fiyattan satılıyor.

Bu nasıl bir ekonomi anlayışıdır, bu nasıl bir vicdandır anlayabilmiş değiliz. İfade etmek istiyoruz ki, gezi ve eğlence amaçlı tüketilen mazotu yatlara 80 kuruşa satan hükümet, bu milleti doyuran çiftçiye 4.2 liraya satma keyfiyetinden vazgeçmelidir.

Siyasi iktidar, Çiftçiler Günü’nü bir vesile kabul edip, yanlıştan dönmelidir. Çiftçilerin de ucuz mazot alması sağlanmalıdır. Yanlışı kabul etmek, yanlıştan vazgeçmek de bir erdemliliktir. Türk çiftçisi siyasi iktidardan bu erdemi göstermesini bekliyor. Bu duygu ve düşüncelerle bütün üreticilerimizin Çiftçiler Günü’nü kutluyor, yeniden ‘milletin efendisi’ olacağı günlerin yakın olmasını temenni ediyor, selam ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Yorumlar (4 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk