site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Ekonomi, Üst Manşet 14 Şubat 2016

Uzmanından et ve sütte ‘verim’ çıkışı

İzmir’de yaşayan, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Cemal Sarıcan, Türkiye’de et ve süt üretimi için yeterli hayvan bulunduğunu, ancak verimin düşük olmasının sıkıntı yarattığını söyledi.

Üreticilerin basit önlemler alarak üretimdeki verimi yüzde 25 oranında arttırabileceğini savunan Prof. Dr. Sarıcan böylece ithalata da gerek kalmayacağını kaydetti.

Türkiye’de yıllık ortalama 18 milyon ton süt, yaklaşık 1 milyon ton da et üretildiğini belirten Prof. Dr. Cemal Sarıcan, alınacak basit önlemlerle üretimin yüzde 25 oranında arttırılabileceğini dile getirdi. Hem et hem de süt üretimi için Türkiye’de yeterli hayvanın bulunduğunu savunan Prof. Dr. Sarıcan şöyle konuştu:

“Üreticiler için bilinmeyenleri ortaya çıkartmak ya da üzerinde az durulan konuları gündeme getirerek, ekonomik kayıpların önüne geçmek bilim insanlarının başlıca görevidir. Biz de emekli olmamıza rağmen, üreticinin yararına olabileceğini düşündüğümüz çalışmaları yapmaya devam ediyoruz. Türkiye’de hem süt üretimi hem de et bakımından yeterli hayvan var. Hatta süt üretiminde fazlalık bile var, bu fazlalığın mutlaka süt tozu olarak değerlendirilip gıda sanayinde kullanılması gerekir. Bir diğer konu süt fiyatlarının düşük olması, maliyetin yükselmesi süt hayvancılığını olumsuz etkiliyor. Dar boğazdan kurtulmak isteyen üretici ineğini kasaplık olarak düşük fiyatlara satmak zorunda kalıyor.”

‘BASİT ÖNLEMLER ÜRETİMİ ARTTIRIR’

Üreticilerin hayvanlardaki et ve süt üretimini olumsuz etkileyen nedenlere de değinen Prof. Dr. Sarıcan şöyle devam etti: “Türkiye’de süt ve et hayvancılığında en önemli üç sorun var. Bunlardan biri sürülerde döl verimi düşüklüğü, ikincisi meme hastalığı ve bir diğeri de ayak hastalıkları. Maalesef bunlar üzerinde çok fazla durulmuyor. Bu sözünü ettiğimiz hastalıklar önlenirse, bugün 18 milyon ton olan süt üretimi, 20 milyona çıkar. Fazlalık da süt tozu üretimine kaydırılabilir.”
egedesonsoz.com

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk