site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Manşet Haber, Siyaset, Üst Manşet 31 Ocak 2019

Siyaset bilimci Tosun: Selçuk’ta sorun görünmüyor!

CHP’nin Selçuk Belediye Başkan Adayı olarak ilan ettiği Sengel üzerinden yapılan salt çoğunluk tartışmasına dair konuşan Prof. Dr. Tosun, “Parti PM’nin vermiş olduğu karar doğrultusunda bunu hukuki olarak deklare etmiştir. Siyaset bilimci ve anayasa hukukuyla ilgilenen bir akademisyen olarak ben mevzuatı da inceledim. Salt çoğunluk üzerinden bir tartışma yürütülüyor. Burada lütfen hukuk konuşsun. Herkes yorum yapabilir ama salt çoğunluğun ne olduğunu görebilmek için Türkiye’de otorite isimler var. Kemal Görmez’den Erdoğan Teziç’e kadar en ufak bir hukuki sorun olmadığını görüyorum” dedi.

Ege Üniversitesi (EÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tanju Tosun 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimler özelinde önemli açıklamalarda bulundu.

Sonsöz TV’de yayınlanan Günaydın Ege programına konuk olan Prof. Dr. Tosun, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İzmir’de sahaya süreceği belediye başkan adaylarını netleştirmesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kentteki siyasi gündemi yorumlayan Tosun ayrıca AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin doğru bir strateji uyguladığını vurguladı.

DEĞİŞİM SADECE NİCELİKSEL DEĞİL NİTELİKSEL
Mevcut ilçe belediye başkanlarından çoğunluğunun yeni dönem için aday gösterilmemesine dair konuşan Tosun, “Bu sayıdaki değişim CHP’de niceliksel değil niteliksel de bir değişme oldu. Aday gösterilmeyen aktörlerin İzmir siyasetindeki konumlanmalarına baktığımızda, yerel siyasetin önemli aktörü Kocaoğlu ile olan ilişkilerine baktığınızda aday gösterilmemeleri yeni aktörlerin yerleştirilmesine karşılık geliyor. Aday gösterilmeyen başkanlar yeni adayın koluna girmeli” dedi.

LÜTFEN HUKUK KONUŞSUN!
CHP’nin Parti Meclisi’nde (PM) alınan karar doğrultusunda Selçuk Belediye Başkan Adayı ilan edilen Filiz Ceritoğlu Sengel’in özelinde ilçe örgütünde yaşanan tartışmalara değinen Tosun önemli ifadeler kullandı. Sengel PM’de 29’a karşılık 30 oy ile aday ilan edilmişti. Sonrasında çıkan salt çoğunluk tartışmalarına değinen Tosun, “Sayın Sengel’e karşı bir takım tartışmalar yürütülüyor. Parti PM’nin vermiş olduğu karar doğrultusunda bunu hukuki olarak deklare etmiştir. Siyaset bilimci ve anayasa hukukuyla ilgilenen bir akademisyen olarak ben mevzuatı da inceledim. Salt çoğunluk üzerinden bir tartışma yürütülüyor. Burada lütfen hukuk konuşsun. Herkes yorum yapabilir ama salt çoğunluğun ne olduğunu görebilmek için Türkiye’de otorite isimler var. Kemal Görmez’den Erdoğan Teziç’e kadar en ufak bir hukuki sorun olmadığını görüyorum. Yerel örgütler bu tartışmalara noktayı koyup önlerine bakmalıdırlar” açıklamasında bulundu.

SOYER ÜZERİNDEN YAPILAN TARTIŞMA DOĞRU DEĞİL, ZEYBEKCİ HİZMET ADINA DOĞRU SİYASET YAPIYOR
CHP’nin Tunç Soyer’i ilan etmesi sonrasında yaşanan tartışmalara ve AK Parti’nin Büyükşehir Adayı Zeybekci’nin alanda yürüttüğü çalışmalara ayrı bir parantez açan Tosun, “Zeybekci İzmir’de hizmet adına doğru siyaset yapıyor. Tunç Soyer üzerinden yapılan tartışmalar doğru değil” ifadelerini kullandı.
EGEDESONSÖZ

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk