site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Kültür Sanat, Manşet Haber 6 Ekim 2015

Selçuk’a yeni bir sanat dalı

Selçuka yeni bir sanat dalı (2)

Cafe Carpouza’da Kaat-ı Sanatı Tanıtım Sergisi açıldı. Sanatçı Serdar Atalay’ın eserlerinin görücüye çıktığı tanıtım sergisinde yeni bir sanat olan Kaat-ı sanatı örnekleri Selçuklu kadınlarla paylaşılacak.

Selçuk Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü açılması planlanan yeni kurslarla birlikte Selçuk’ta sosyal ve kültürel hayatı canlandırmak için kolları sıvadı. Kırk yama sergi ve kurslarının ardından Selçuk Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Kaat-ı sanatına ilgi çekmek amacıyla bu sanata dair eserleri Selçuklular’a tanıtıyor. 6 – 8 Ekim tarihleri arasında Cafe Carpouza’da Kaat-ı sanatı örnekleri sergilenirken; unutulmaya yüz tutan bu sanat hakkında da bilgi verilecek.

Kurs açılacak

CafeCarpouza’da bugün açılacak sergi de ayrıca kaat-ı sanatı ile tanışmak isteyenlerin kurs talepleri de alınacak. Gelen taleplerin yeterli seviyede olması durumunda Selçuk Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nde kaat-ı sanatı kursu açılacak.

Kaat-ı Sanat

Bu sanat 2.yy.’da Çin’de başlamıştır. 1500 yıllarda Kanuni Sultan Süleyman döneminde Altın Çağı’nı yaşamış, Kanuni’den sonra bu sanat unutulmaya yüz tutmuştur. Günümüzde ise unutulmaya yüz tutmuş bu sanatı ülkemize kazandıran Ord. Prof. Süheyl Ünverdi olmuştur. Yurtdışına kaçırılan bu sanatın örnekleri Süheyl Ünverdi’ nin gayretleri ile ülkemize yeniden kazandırılmıştır. Günümüzde bu sanatı çağdaş hale getirerek 3 boyutlu resmi yeniden yorumlayan sanatçımız Serdar Atalay yurt içi ve yurtdışında çalışmalar yaparak bu sanat dalında öğrenciler yetiştirmektedir.

Selçuka yeni bir sanat dalı (1)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk