uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Güncel, Manşet Haber 15 Ağustos 2012

Meryem Ana Evi’nde Türkçe Ayin

Hristiyanların inanışına göre Meryem Ana’nın göğe yükselişi nedeniyle İzmir’in Selçuk İlçesi’ne bağlı Bülbül Dağı’nda ayin yapıldı. Bu yıl ayinde ilk kez Türkçe olarak dua edildi.

Hıristiyanlarca Meryem’in bedenen ve ruhen göğe alınması nedeniyle kutlanan  ‘’15 Ağustos Meryem’in göğe alınması bayramı’’ İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Bülbül dağında bulunan Meryemana Evi’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlenen ayinle kutlandı.

Meryemana Evi’nde deki ayin saat 10.45 de başladı. Bu yıl ekmek, incir ve üzümler önceden takdis edildi.  11.00 de Türkiye Katolik Piskoposlar Kurulu Başkanı ve İzmir Başpiskoposu Ruggero Franceschini’nin yönettiği ayine yaklaşık 1500-2000 kişi katıldı. Meryem ana bahçesindeki ayin, dualar edilerek saat 12. 00 son buldu. Daha sonra Saat 15.30 da yapılacak Tespih duasıyla sona erecek olan kutlamaya İzmir’de çeşitli kiliselerde görevli olan papazlar ve Fransiskan Kapüsyen Katolik Başrahibi Oriano Granella da katıldı. Ayinde dualar altı dilde edildi. Türkçe de edilen dua şöyle idi; Cennette parlayan biricik yıldız, semavi lütfunla ruhumu besle, selam selam sana Meryem. Günahkar olmakla sana sığındım. Mesihin nezdinde afımı dile, ebedi hayatta senle birlikte Allah’a tapalım şenlik içinde”

Ayine İstanbul, Mersin ve İzmir gibi Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yaşayan Katolik cemaatlerden ve Kuşadası’na gemilerle gelen turistlerden katılım oldu.

Gemilerle gelen turistler fazla oyalanmadı sadece, Meryem Ana evini gezdiler. Dua edip mum yaktılar. Bu arada Meryem ana evine girişlerde izdiham yaşandı. Önceden kutsanmış ekmek ve üzümler, ayin sırasında yenilip bitirildi.

DHA SELÇUK VEYSEL EROL

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk