site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Manşet Haber, Siyaset 29 Temmuz 2012

Kılıçdaroğlu: Hükümetin Uludere’de Özür Borcu Var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uludere’de yakınlarını kaybeden ailelerin temsilcileriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu ayrıca Müslüman ve Arap ülkelerin gazetecileriyle iftarda bir araya gelecek.

Kılıçdaroğlu, Uludere olayında hayatını kaybedenlerin yakınlarının temsilcilerini parti genel merkezinde kabul etti.

Uludereliler’in acısının çok büyük olduğunu ve bunu herkesin kabul ettiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ”Hükümetin size bir özür borcu var ve o borcun yerine gelmesi gerekiyor” dedi. Kılıçdaroğlu, bir ülkenin insanlarının, o ülkenin uçakları tarafından öldürülmesinin kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Uludereliler’e, ”Acılarınızı unutmak kolay değil” diyen Kılıçdaroğlu, CHP olarak ellerinden gelen her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını söyledi.

Özellikle Güneydoğu’da, gençleri işsizlik ve yoksulluk nedeniyle kaçakçılık yapmaya mecbur eden politikaların değiştirilmesini gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, bölge insanının da fabrikalarda, tarlalarda çalışmasının sağlanması gerektiğini belirtti.

Uluderelilerin istekleri

Uludereliler, sadece adalet istediklerini, ancak hükümetten faillerin bulunması, heron görüntülerini kimin yönlendirdiği, kimin ‘vur’ emri verdiğini ortaya çıkaracak adım göremediklerini iddia ettiler.

Olayın yaşandığı günden beri adalet arayışını sürdürdüklerini dile getiren Uludereliler, şimdiye kadar kimsenin görevden alınmamasının, sorumluların ortaya çıkarılmamasının hükümetin olaya yaklaşımını gösterdiğini savundular.

Uludereliler, dönemin kaymakamı Naif Yavuz’u darbetmekten 5 kişinin tutuklu olduğunu anımsatarak, savcılığın olaya karışan diğer kişilerin teslim olmadığı için dava açmadığını ve tutukluların mağdur edildiğini de öne sürdüler.

”Uludere, ortak dram”

Uludereliler’in şikayetlerinden sonra tekrar konuşan Kılıçdaroğlu, kendilerinin de adalet istediğini ve Türkiye’de en çok adalete ihtiyaç olduğunu söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yeteri kadar kamu yatırımı olmadığını ileri süren Kılıçdaroğlu, CHP’nin bölge politikasının daha fazla yatırım ve istihdam yaratmak olduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu, ”Demek ki sorunlarımız ortak. Siz kurşuna daha yakın bölgedesiniz. Can kaybı, çatışmalar çok fazla oluyor bölgenizde. Acılar daha fazla yaşanıyor. Bunların da sonlandırılması siyaset kurumunun görevidir” diye konuştu.

Demokrasinin özünün insana saygı ve yaşam hakkının korunması olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, ”Umarız adalet olur, sizden özür dilenir ve failler ortaya çıkarılır. Uludere’de yaşanan dram, Türkiye Cumhuriyeti’nde kendisini insan olarak gören herkesin ortak dramıdır. Hepimiz olayın üzerine gitmeli, failleri ortaya çıkarmak için çaba harcamalıyız” diye konuştu.

Yorumlar (12 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Turizm Sizlere Ömür

Turizm Sizlere Ömür

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk