site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Güncel, Manşet Haber 17 Temmuz 2014

İnanç Turizmine Dev Hamle

İnanç Turizmine Dev Hamle (2)

Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Selçuk Belediyesi Meclis üyeleri, belediye bürokratları, Selçuk Ticaret Odası Başkanı Koray Yolcu ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Fatima beldesinin bağlı bulunduğu Ourém ile kardeş şehir olmak üzere Portekiz’i ziyaret etti.

Hristiyan dünyası için önemli yere sahip olan ve Meryem Ana’nın görüldüğüne inanılan Portekiz’in Fatima beldesinin bağlı bulunduğu Ourém ile Meryem Ana Evi’nin bulunduğu İzmir’in Selçuk ilçesi kardeş şehir olma yolunda büyük adımını attı.

Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı beraberindeki heyetle 11 – 14 Temmuz tarihlerinde Portekiz’in Ourém kentine gerçekleştirdiği resmi ziyarette, Katolik dünyasının önemli dini merkezlerinden olan Fatima’nın bulunduğu Ourém Belediyesi ile Selçuk Belediyesi arasında işbirliği anlaşması imzalandı. İmza törenine Ourém Belediye Başkanı Paulo Fonseca – Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Türkiye Cumhuriyeti Lizbon Büyükelçiliği Müsteşarı Gülce Kumru katıldı. Yapılan İşbirliği anlaşmasına göre her iki tarafta kendi belediyelerinin sivil toplum temsilcileri, kollektifleri, kooperatifleri, şirketleri, birlikleri ve diğer sivil topum temsilcileri arasındaki işbirliği ve değişim programları çalışmalarında kolaylık sağlayıp çalışmalarını teşvik edecek.

Kardeş Şehir olma yolunda atılan bu önemli adımda iki belediye arasındaki resmi temasların yanı sıra Ourém Ticaret Odası ile de resmi temaslarda bulunuldu. Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı başkanlığında, Selçuk Ticaret Odası Başkanı Koray Yolcu, Selçuk Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Alpaslan Çoşkun, Ak Parti Meclis Üyesi Orhan Karagüzel, CHP Meclis Üyesi Veli Keskin ve MHP Meclis Üyesi Yaşar Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleşen ACİSO (Ourém Ticaret Odası) ziyaretinde, farklı alanlarda karşılıklı işbirliği olanakları görüşüldü.

Uzun zamandır karşılıklı yürütülen görüşmeler neticesinde Portekiz ziyaretindeki işbirliği anlaşmasının ardından Ekim ayında ise Portekizli heyetin Selçuk’a gelmesi ile birlikte Selçuk İle Ourém Belediyeleri arasında Kardeş şehir protokolü imzalanacak.

İki belediye arasında başlatılan bu resmi ziyaretler sayesinde Hristiyan tarihi için önemli bir yere sahip olan Selçuk’un inanç turizmi ile de adını dünyaya duyurmasına büyük katkı sunacağını dile getiren Başkan Bakıcı “Her iki tarafın belediyeleri ve ticaret odaları ile yapılacak olan işbirlikleri sadece inanç turizmini güçlendirmek ile kısıtlı kalmayacak. Aynı zamanda öğrenci değişim programlarından, sivil toplum kuruluşlarının işbirliğine varıncaya kadar birçok farklı alanı kapsayacak. Fatima ile yaptığımız işbirliği sayesinde Selçuk’un ve dolayısıyla İzmir’in turizmine ve ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

İnanç Turizmine Dev Hamle (1)

İnanç Turizmine Dev Hamle (3)

Yorumlar (2 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk