site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Kültür Sanat, Manşet Haber 23 Haziran 2015

Dünden Bugüne Halk Oyunları Sergisi Kent Belleği’nde

TJ3A1973

Selçuk’ta halk oyunlarına genç yaştan beri gönül vermiş, çeşitli etkinliklerde Selçuk Belediyesini temsil etmiş olan halk oyunları eğitmeni Cafer Çoban’ın, her katıldığı etkinlikte çektiği birbirinden güzel ve bir o kadar da nostaljik halk oyunları fotoğrafları ile tarihi ölümsüzleştirerek yaklaşık 25 yıllık deneyimini sunduğu arşiv fotoğrafları Selçuklular ile buluştu.

7’den 77’ye

Selçuk Efes Kent Belleğinde açılışı yapılan Sergiye Selçuklular tarafından yoğun bir katılım sağlandı. Folklor Eğitmeni Cafer Çoban öncülüğünde gerçekleştirilen program zengin içeriği ile katılımcılardan tam not aldı. İlk olarak İstasyon meydanında bir araya gelen Folklor ekipleri son hazırlıklarını burada tamamladı. Ardından ekiple birlikte katılımcılar meydandan davul zurna ile kortej eşliğinde Kent Belleğinin önüne geldiler. Bellek önünde izleyicilere gösteri sunan ekipler dakikalarca alkışlandılar. Bu coşkuya zaman zaman izleyicilerde halaylar çekerek eşlik ettiler. Gösterilerin en çok dikkat çeken yanı ise 7 yaşındaki Ümmet Efe Yılanoğlu ile 74 yaşındaki Selçuk’un tanınmış efelerinden Balıkçı İbrahim Efenin karşılıklı Efe Performansı oldu. Serginin de 7 den 77 ye adlı ana düşüncesine vurgu yapan bu gösteri izleyicilerden büyük alkış aldı. Ayrıca İzleyicilere yaklaşık bir buçuk saat süren fotoğraflarla dünden bugüne Halk oyunları adlı slayt gösteri sunuldu.

Bizleri Yalnız Bırakmayan Başkanımıza Teşekkür Ederiz

Günün anlam ve önemine ilişkin kısa bir konuşma yapan Cafer Çoban duygu ve düşüncelerini şu şekilde ifade etti. ‘’Yaşamımızın her alanında karşılaştığımız ve kitle üzerindeki etkisini inkar edemeyeceğimiz Halk oyunlarımızın geçmişten günümüze anımsanması için toplandık. Selçuk’ta ve Ülkemizde gelenek ve göreneklerimizin bir sonraki kuşaklara aktarılmasında ve korunmasında bize ışık tutan Halk oyunlarımızdır. Bilgi ve becerileri ile bu günlere gelmemize katkısı olanlara Şükranlarımızı sunarız. Sergimizin açılışında önemli katkıları olan belediye başkanımız Sayın Zeynel Bakıcı’ya da bizleri yalnız bırakmadığı için teşekkür ederiz’’ dedi.

Değerlerimizi geleceğe taşıyacağız

Açılışa Belediye Başkan Yardımcıları Ali Karakurt ve Atilla Aksoy ile katılan Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı yapmış olduğu açılış konuşmasında halk oyunlarının Selçuk ‘ta ki geleceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakıcı ” Halk oyunlarının ilçemizde daha iyi yerlere gelmesi için elbirliği ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bizde Belediye olarak bize düşen görevi en iyi şekilde yaparız. Efelerimiz ve Halk oyunlarımız bunu hak ediyor. Gerçekten de onlar bizim değerlerimizdir. Halk oyunlarını geleceğe taşımak için gerekli her türlü çalışmayı yapmaya hazırız ” dedi.

Sergi Bir Ay Boyunca Açık Kalacak

Selçuk Efes Kent Belleğinde dün itibari ile açılan Dünden Bugüne Halk Oyunları Sergisi Bir ay boyunca Selçuklu ziyaretçilerinin hizmetinde olacak.

Kaynak: Selçuk Belediyesi Basın Bürosu

TJ3A1986

TJ3A2102

TJ3A2131

Yorumlar (15 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk