site okul selçuk izmir

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 25°C
Çok Bulutlu
site rehber selçuk izmir

Tüketicilerin yarısından fazlası yüksek bilinçli

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünce 26 ilde 18 yaş üstü 1952 tüketicinin katılımıyla ‘Tüketici Profili ve Bilinç Düzeyi Araştırma Raporu’ hazırlandı.Raporda elde edilen bulgularla tüketicilerin bilinç, bilgi düzeylerinin artırılmasına yönelik gerçekleştirilecek eğitim, bilinçlendirme ve araştırma faaliyetlerine, yasal düzenlemelere yön verilmesi amaçlanıyor.

Tüketicilerin yarısından fazlası yüksek bilinçli
18.04.2021
A+
A-

Farklı yaş, meslek ve gelir grubundan katılımcılarla yapılan araştırmanın sonuçlarına göre tüketicilerin, yüzde 55.8’inin yüksek bilinç düzeyinde, yüzde 44.2’sinin orta bilinç düzeyinde olduğu tespit edildi. Düşük bilinç düzeyindeki tüketicilerin oranı çok az olduğu için söz konusu gruplamada yer almadı. Yüksek bilinç düzeyinde en yüksek oranın (yüzde 30.3) 4001-6000 lira gelir grubunda olduğu görüldü. Düşük ve orta bilinç düzeyinde 2022-4000 lira aylık hane gelirine sahip olanların oranının, yüksek bilinç düzeyindeki tüketicilerin oranından daha yüksek olduğu tespit edildi.

Katılımcıların 3’te 1’inin Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün vatandaşa yönelik hizmetleri hakkında bilgi sahibi olduğu görüldü. Yüzde 84.6’sının bu hizmetlerden memnun ve ‘Alo 175 Tüketici Danışma Hattının’ yüzde 66.2 ile tüketiciler tarafından en fazla bilinen hizmet olduğu ortaya çıktı. Katılımcılar, tüketicinin korunması amacıyla akıllarına ilk gelen kamu kuruluşunun ‘Tüketici Hakem Heyeti’ olduğunu belirtirken, Ticaret Bakanlığı da ikinci sırada yer aldı.

YÜZDE 30’U SORUN YAŞADI

Rapora göre, tüketicilerin yüzde 29.6’sı son bir yılda satın aldığı mal veya hizmetle ilgili sorun yaşadı. En fazla sorun yaşanan ürün grubu yüzde 36.4 ile giyim oldu. Son bir yılda satın aldığı ürüne ilişkin sorun yaşayan tüketicilerin yüzde 57.9’u çözüm için satın aldığı firma veya mağazaya, yüzde 43’ü Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu. Bu başvuruları yapan tüketicilerin yüzde 68.6’sının da sorunları çözümlendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.