site okul selçuk izmir

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 32°C
Az Bulutlu
site rehber selçuk izmir

Süreç başladı… İzmir’in dağlarına hançer!

Süreç başladı… İzmir’in dağlarına hançer!
23.03.2021
A+
A-

Seferihisar’da tartışmalara neden olan 490 milyon TL’lik Jeotermal Enerji Santrali ve Yardımcı Kaynak (GES + RES) Tesisleri projesi için Küçük Menderes Enerji Petrol Jeotermal Maden Elektrik Üretim Mühendislik ve İnşaat A.Ş. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) için resmi başvuru yapıldı.

Küçük Menderes Enerji Petrol Jeotermal Maden Elektrik Üretim Mühendislik ve İnşaat A.Ş. tarafından İzmir’in Seferihisar ve Menderes ilçelerinde yer alan Orhanlı ve Yeniköy Mahalleleri yapılması planlanan 37,5 MWe Jeotermal Enerji Santrali ve Yardımcı Kaynak (GES + RES) Tesisleri projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başladı.

ÇED SÜRECİ BAŞLADI
Proje bedeli olarak 490 milyon TL’nin belirlendiği santral için 21 Ağustos 2020 tarihinde başlayan proje için 18 Mart tarihinde ÇED raporu için başvuru resmi olarak yapıldı.

RAPORUN AYRINTILARI BELLİ OLDU
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sitesinde paylaşılan bilgiye göre ise Projenin Teknik Olmayan Özellikleri bölümünde şu ifadelere yer verildi;

“Proje kapsamında 1×12,5 MWe + 1 x 25 MWe iki ünite olmak üzere toplam 37,5 MWe kapasiteli jeotermal kaynaktan enerji üretim tesisi ana kaynak olarak faaliyet gösterecek olup, jeotermal enerji santrallerinin işletilmesinde yaklaşık %20’lik (yaklaşık 7,5 MWe) iç tüketim kaybının bir kısmının 2 MWe kapasiteli güneş enerjisi santrali ve 1 adet 3,6 MWe kapasiteli rüzgâr türbini ile karşılanması hedeflenmiştir. Planlanan 37,5 MWe kapasiteli jeotermal enerji santralinin, İzmir ili, Seferihisar ilçesi, Orhanlı Mahallesi mevki, 105 ada, 13, 14 ve 17 numaralı parsellerde (toplam 51.332,23 m2 ) işletilmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında toplam 23 adet jeotermal kaynak arama (sondaj) faaliyeti planlanmakta olup, 12 adedinin üretim kuyusu amaçlı, 10 adedinin reenjeksiyon amaçlı jeotermal enerji santralinde kullanımı ve 1 adet arama kuyusunun açılması hedeflenmiştir. Jeotermal kaynak arama (sondaj) çalışmalarının tamamlanması ile birlikte gerçekleştirilebilen kısa süreli (1-3 gün) test (statik sıcaklık ve basınç ölçüleri, water-loss, enjektivite ve üretim testleri vb.) sonuçları doğrultusunda üretim, reenjeksiyon ve seracılık faaliyeti amaçlı kuyu sayılarında değişiklik olması durumunda ilgili kurumlara bilgi paylaşılacaktır. 2 MWe kapasiteli güneş enerjisi santrali, jeotermal enerji santralinin planlandığı parsellerin hemen komşu (bitişik) parselinde (105 ada, 18 parsel – 36.463,92 m2 ) kurulması planlanmaktadır. 3,6 MWe kapasiteli 1 adet rüzgâr türbinin (Nordex N131/3600 TS84) ise JES ve GES alanının 3,6 km güneybatısında (207 ada, 20 parsel – 2.108,67 m2 ) tesis edilmesi planlanmıştır. Planlanan 37,5 MWe Jeotermal Enerji Santrali ve Yardımcı Kaynak (GES + RES) Tesisleri projesi 2107 ve 1586 numaralı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular İşletme Ruhsatları sınırları içerisinde yer almaktadır (Bkz. Ek-1.2). 37,5 MWe kapasiteli jeotermal enerji santralinde 12 adet üretim kuyusu (KM-1A, KM-1B, KM-2, KM-3, KM-4, KM-5, KM-6, KM-7, KM-8, KM-9, KM-10 ve KM-11) ve 10 adet reenjeksiyon kuyusu (KM-12, KM-13, KM-14, KM-15, KMR-1, KMR-2, KMR-3, KMR-4, KMR-5 ve KMR-6) kullanılması ve 1586 Numaralı Yeniköy Arama Ruhsatı sahasında 1 adet arama kuyusunun (KMY-1) açılması planlanmaktadır. 2107 Numaralı Ruhsat Sahası içerisinde daha önce planlanmış olan “Jeotermal Enerji Santrali (10 MWe)” ve “Jeotermal Kaynak Arama Amaçlı Sondaj Çalışmaları” projeleri kapsamında ÇED kararları alınmış ancak herhangi bir işlem tesis edilmemiştir. Bunlara ilave olarak Seferihisar (İzmir) – Orhanlı 2107 Numaralı İşletme Ruhsatına İlişkin Kaynak Koruma Alanı Etüt Raporu hazırlanarak Aydın Valiliği, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından 22.05.2020 tarih ve 20076 sayılı yazı ile onaylanmıştır”

BAŞKAN YETİŞKİN KARŞI ÇIKMIŞTI
Tartışmalara neden olan ve ilçede yaşayan vatandaşların eylem düzenleyerek karşı çıktığı proje için Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Orkinos çiftliğine karşı verdiğimiz mücadeleyi nasıl kazandıysak, bu mücadeleyi de kazanacağız” ifadelerini kullanmıştı.
EGEDESONSÖZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.