site okul selçuk izmir

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir °C
site okul selçuk izmir

Sağlık-Sen açıkladı… Geçmiş piklerin iki kat ağırını yaşıyoruz

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde meydana gelen hekimlere saldırıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Sağlık-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Bektaş, İzmir’in koronavirüs pandemisindeki durumuna ilişkin ‘’Şu an geçmiş dönemlerde yaşanan pikin iki kat ağırını yaşıyoruz. Büyük bir hızla servisler kapanıyor ve pandemi bölümüne dönüyor. Ben Tepecik Göğüs Hastanesi’nde çalışıyorum, şu an göğüs bölümü aktif olarak çalışıyor ancak bu da maalesef bu artışın devam etmesi halinde tek polikliniğe düşürülecektir” diye konuştu.

Sağlık-Sen açıkladı… Geçmiş piklerin iki kat ağırını yaşıyoruz
19.04.2021
A+
A-

Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Sağlık-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanlığı, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2 hekimin uğradığı saldırıya sert tepki göstermek amacıyla basın açıklaması düzenledi. Sağlık-Sen İzmir 1 No’lu Şube’si adına Şube Başkanı Cihan Bektaş açıklamayı okurken, açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Hastanelerde sağlıkçılar üzerinde artan iş yükü ile ilgili konuşan Başkan Cihan Bektaş, “Şuan geçmiş dönemlerde yaşanan pikin iki kat ağırını yaşıyoruz. Şu an büyük hızla servisler kapanıyor ve pandemi bölümüne dönüyor. Ben Tepecik Göğüs Hastanesinde çalışıyorum, şu an göğüs bölümü aktif olarak çalışıyor ancak bu da maalesef bu artışın devam etmesi halinde tek polikliniğe düşürülecektir. Sağlık çalışanlarının içindeki vaka sayısı geçmişe göre azaldı. Bu umarım zamanla iyice azalır. Bir dönem yoğunluktan dolayı bağışıklık sisteminin düşmesinden kaynaklı vakalar arttı. Bir süre düzelmeden dolayı sayılar düşmüştü ancak şu an yeniden arttı. Çünkü sağlık çalışanları inanılmaz bir şekilde çalışıyor. Haftada 60-70 saat çalışıyor ve bu da vakaların artışına yol açıyor” ifadelerini kullandı.

“PANDEMİNİN BAŞINA DÖNÜLEBİLİR”
Açıklamaya katılan Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi hekimlerinden Ahmet Güdüklü ise, “Eskiden 2 tane pandemi servisimiz vardı şuan 4 taneye çıktı. Her geçen gün hastanelerdeki yataklardaki doluluk oranı artıyor. Her geçen gün vaka sayısı artıyor. Şuan çoğu hastanede poliklinikler kapatıldı ancak bu gidişat ile şu an pandeminin başına dönülebilir. Pandemi nedeni ile bizim polikliniklerimiz de ortalama 80 hasta bakıyoruz. Filyasona kovid servisine arkadaşlarımız görevlendiriyor. Buna rağmen bu kadar yoğun tempoya rağmen şiddet görüyoruz. Doktor arkadaşımız hastaları gerekli ilgiyi göstere, izole bir odada muayene etmemiz rağmen, kapının dışından kapıyı tekmelemeler, hakaretler, bizim beklediğimiz davranışlar değil. Pandemiden önce tek tük duyuyorduk ancak andemi ile birlikte şiddetler son bulmayıp devamı geliyor. Bunlar keşke bir son bulabilirse. Kendi can güvenliğimizi riske etmediğimiz bilebilsek” diye konuştu.

SABRIMIZ TÜKENDİ
Basın açıklamasını okuyarak gerçekleştirilen saldırıları vicdanlarının kabul edemediği belirten Bektaş ,”Tüm hastanelerde uygulandığı gibi Kadın Hastalıkları polikliniklerinde erkeklerin beklemesinden hastaların rahatsızlık duyması ve hasta yakınlarının içeriye girmek istemesi nedeniyle doktorlar tarafından ikaz edilerek dışarı çıkması isteniyor. Bunun üzerine hastanın eşi çıkmak istemiyor. Bir sonraki ikaz edilmesinde eşine dönerek ‘ben çıkıyorum ama bunlar sana bağırırsa bunların’ diyerek küfürler savurmaya, hekim arkadaşlarımıza hakaret etmeye başlıyor. Agresif hareketler sergileyerek, bağırmaya başlayan, hasta yakını, bağırmaması ve dışarı çıkması konusunda tekrar ikaz ediliyor. Yapılan ikazın üzerine, adam hekim arkadaşımıza aniden saldırıyor, yüzüne yumruklar atıyor. Araya kadın olan hekim arkadaşımız girmeye çalışıyor. Saldırgan, kadın olan hekim arkadaşımıza da saldırıyor, vuruyor, onu kapıya çarpıyor. İki hekim arkadaşımızın darp edilmesi, güvenlik görevlileri yetişene kadar devam ediyor. Bunu hangi insan yapabilir? Bunu hangi vicdan kabul edebilir? Biz söyleyecek söz bulamıyoruz. Tüm sözcükler boğazımızda düğümleniyor. Yaşanan hadisede, sağlık çalışanları darp ediliyor. Biri kadın, iki gencecik arkadaşımız dayak yiyor. Tek derdi, insana hizmet etmek, acılarını dindirmek olan sağlık çalışanlarımız, insanlıktan uzak bir yaratık tarafından saldırıya uğruyor. Daha da acısı bu saldırgan serbest bırakıyor. Bu yaşananları artık bizim vicdanımız kaldıramıyor, kabul edemiyor. Yaşanan olayda sağlık çalışanlarımız kadar onların aileleri de travma yaşıyor. Bu manevi işkencenin hesabını kim verecek. Herkes duysun, bilsin ki, bizim artık sabrımız tükendi. Bizim caniye, saldırgana, vicdansıza gösterecek sabrımız bitti” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA HAKERET ETMEK HAİNLİKTİR
Sağlıkta şiddetin önüne geçebilmek için sert ceza tedbirleri alınması gerektiğine vurgu yapan Başkan Bektaş, ‘’Ardı ardına meydana gelen sağlıkta şiddet olayları sabrımızı tüketmiştir. Bu canilere öyle bir ceza verilmelidir ki, caydırıcılık etkisi olabilsin, sağlıkta şiddetin önüne geçilebilsin. Sağlık personelinin can güvenliği yok, bu şartlar altında, baktığı hastadan korkan sağlık çalışanları psikolojik olarak büyük baskı altında. Bir an evvel sağlık personeline şiddet kapsamında önlemler alınmalı. Kanun hükmünde kararname çıkartılmalı ve en sert şekilde cezalandırılmalı. Bir insanı, bir sağlık çalışanını, bir kadını, görevini yapmaya çalışan personeli darp eden, hakaretler eden, küfürler, tehditler savuran bir cani, nasıl oluyor da serbest bırakılıyor? Biz bunu kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Yaşanan pandemi sürecini cansiperane yürüten, bu süreçte canını hiçe sayarak fedakarca çalışan, gecesi, gündüzü olmayan sağlık çalışanının canı bu kadar mı değersiz? Sağlık çalışanına saldırmak, hakaret etmek hainliktir, başka açıklaması olamaz. Bu hainlerin en ağır şekilde cezalandırılması ve alacağı cezanın emsal teşkil etmesi için elimizden geleni yapacağız. Sürecin takipçisi olacağız. Hekim arkadaşlarımıza tüm imkanlarımızla hukuki destek vereceğiz. Bu işin peşini bırakmayacağız’’ diye konuştu.
Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.