site okul selçuk izmir

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 35°C
Sıcak
site rehber selçuk izmir

İZBAN Torbalı açılışında gergin tören!

İZBAN Torbalı açılışında gergin tören!
14.02.2016
A+
A-

İZBAN Torbalı hattının resmi açılış töreni AK Parti ve CHP arasında atılan sloganlardan dolayı yaşanan gerginliğin gölgesinde gerçekleşti.

İZBAN’ı 110 kilometreye, istasyon sayısını ise 32’den 38’e çıkaran Torbalı hattının açılış töreni gerçekleşti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin işbirliğiyle yapılan hattın alt yapısı, sinyalizasyon ve elektrifikasyonu işlerini TCDD üstlenirken, hat üzerindeki istasyonları ve telekomünikasyon sistemlerini, karayolu ve yaya alt-üst geçitlerini ise İzmir Büyükşehir Belediyesi inşa etti.

Torbalı hattının açılışı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TCDD Genel Müdürü ve yetkilileri, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

Tören, AK Parti ile CHP arasında atılan sloganlardan dolayı gergin geçti. Tansiyonun sık sık yükseldiği törende polis kol kola girerek protokolde geniş güvenlik önlemi aldı.

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez teşekkürlerini sunarken, TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız Türkiye çapında yaptıkları hizmetleri özetleyerek İzmir’in ilklerin şehri olduğunu ifade etti.

Konuşmasına tüm İzmirlileri sakinliğe ve sükunete davet ederek başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, atılan sloganları keserek vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı. Bakan Yıldırım’ın konuşması da sık sık sloganlarla kesildi.

izban-torbali-acilisi

SİYASİ BAĞNAZLIKLARI BİR KENARA BIRAKARAK….

Konuşmasında uzlaşma ve birlikte iş yapabilme kültürüne vurgu yapan Kocaoğlu, “Bugünkü buluşmamız alelade bir tören değil. Çünkü burada bambaşka bir ruh, bambaşka bir heyecan var. Uzlaşma ve birlikte iş yapabilme kültürünü her şeyin üstünde tutarak; birbirimize kuşkuyla değil güvenle yaklaşarak; siyasi bağnazlıkları bir kenara bırakarak ve yakalarımızdaki rozetlerin farklılığına aldırış etmeden el ele vererek neler yapabileceğimizi, bugün buradan bir kez daha cümle aleme ilan ediyoruz” dedi.

SAĞLIKLI VE YAŞANILIR KENT HEDEFİNE KATKI SAĞLIYOR

İZBAN hattıyla ilgili yapılan çalışmaları özetleyen Kocaoğlu, İZBAN’in sağlıklı ve yaşanabilir kent hedefine katkı sağladığını belirterek, “Türkiye’de bir yerel yönetim ile bir kamu kurumunun yüzde 50 ortaklığıyla gerçekleştirilen ilk proje İZBAN. Yani temelinde işbirliği var, uzlaşma var, hoşgörü var. Bir araya gelmek bir başlangıç, beraberliği sürdürmek bir ilerleme, beraber çalışmak gerçek bir başarı ise, biz bunu ‘hoşgörü kenti İzmir’de gerçekleştirdik. Gurur duyuyoruz, onur duyuyoruz. İZBAN, bugün güvenli, konforlu, hızlı, kolay, ekonomik, temiz ve çevreci ulaşım olanaklarıyla İzmir’in ‘sağlıklı ve yaşanabilir kent’ hedefine büyük katkı sağlıyor. Ve İZBAN, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın örnek işbirliğiyle giderek büyüyor” ifadelerini kullandı. Kocaoğlu, İZBAN’ın Selçuk ve Bergama hatlarının da yapılacağını belirtti.

izban-torbali-acilisi2

İZMİR KÖRFEZİ İÇİN DE İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Kocaoğlu işbirliğinin İzmir Körfezi’nde de devamını dileyerek, “TCDD ile İZBAN’da başarıyla yürüttüğümüz işbirliği modelinin İzmir Körfezi’nde de devamını tüm kalbimle diliyorum. Gerekli izinlerin verilmesi durumunda, hem büyük tonajlı gemilerin İzmir yerine yakın coğrafyadaki alternatif limanları tercih etmesine yol açan derinlik sorununu çözecek, hem de Körfez’deki su sirkülasyonunu sağlayacak kanalı açarak ‘yüzülebilir körfez’ hedefimize ulaşmış olacağız. Bu işten kazanan ise yine İzmir ve İzmirliler olacak. İki kurum arasındaki örnek işbirliği, meyve vermeye devam edecek” şeklinde konuştu.

Kocaoğlu, Bakan Yıldırım’a havaalanıyla ilgili taleplerini hatırlatarak, “Sayın Bakanımızdan bir diğer talebimiz, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın ‘ikinci aktarma merkezi’ yapılması konusundaki düşüncenin bir an önce uygulamaya konulmasıdır. Bu tercih, konjonktür nedeniyle turizmde ciddi kayıplar yaşayan kentimiz için kritik önem taşımaktadır” dedi.

‘SENİ BEN İZMİR GİBİ SEVERİM’

Kocaoğlu sözlerini 14 Şubat Sevgililer Günü mesajıyla tamamladı: “Bugün 14 Şubat… Sevgililer Günü… Hani şair demiş ya; ‘seni ben İzmir gibi severim’ diye… Ya da ‘Aşk dediğin İzmir gibi kokmalı..’ İşte bizim sevdamız da, tıpkı şiirlerdeki gibi… İzmir’e, İzmirliye.. Sevginin ve hoşgörünün kenti güzel İzmir’in güzel insanlarını, buradan kucak dolusu sevgilerimle selamlıyorum. Bugün açılışını yaptığımız İZBAN trenleri, umarım sevenleri birbirine kavuşturur.”

izban-torbali-acilisi3

ENERJİNİZİ SEÇİME SAKLAYIN

Yaşanan gerginlik ve sloganlar sebebiyle her iki taraftan da sessizlik isteyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım “Değerli hemşehirlilerim güzel İzmirliler, enerjinizi seçime saklayın, yine seçim gelecek o zaman yine çalışacağız seçim zamanı söyleyeceklerimizi söyleriz, şimdi hizmet zamanı” diyerek konuşmasına başladı. Yıldırım, “Biz burada ortak işbirliğini konuşuyoruz, İzmir’e hizmet söz konusu olduğunda siyaset teferruattır dedik. Siyaset seçimde. İzmir’e hizmet olunca her türlü dayanışmayı yapacağız, siyasetimizi bir kenara bırakacağız ve İzmir’in ihtiyaçlarını karşılayacağız” ifadelerini kullandı.

İZBAN DÜNYANIN EN UZUN RAYLI TOPLU TAŞIMA SİSTEMİ OLACAK

İşbirliği vurgusu yapan Yıldırım, “Merkezi yönetimin ve yerel yönetimin ortak, güzel bir projesinin açılışını yapıyoruz. Torbalı’yı Aliağa’a bağlıyoruz. Geçen hafta başladı seferlere. Belediye Başkanımız 2013 yılından beri yaptıkları hizmetleri aktardı, 330 milyon İzmirlinin taşındığını söyledi. Bu kadar güzel bir hizmet… Bu iş birliği Torbalı’dan Selçuk’a da devam ediyor, 1 sene sonra Selçuk’u da açacağız. Bergama’nın da projeleri bitti. İnşallah bir aksilik olmazsa Bergama’yı da bağlamış olacağız. Böylece İZBAN dünyanın en uzun raylı toplu taşıma sistemi olacak” dedi.

Torbalı’dan Alsancak’a kesintisiz seferler yapılacağını söyleyen Yıldırım, projedeki aksaklıkların iki ay içinde giderileceğini de belirtti.

izban-torbali-acilisi4

İZMİR’İ İSTANBULLA YARIŞIR HALE GETİRECEĞİZ

İzmir’in tüm sorunlarını çözüme kavuşturmak için çalışacaklarını belirten Yıldırım, “Sadece İZBAN değil, İzmir’in sorunları var. İzmir Körfezi’nin temizlenmesi de ortak bir projedir. Bununla ilgili çalışmalar devam etmektedir. İzmir’in yeri İstanbulla yarışmaktır. 35 İzmir, 34 İstanbul. İzmir’i İstanbulla yarışır hale getirmek için yerel yönetim ve merkezi yönetim olarak el ele vereceğiz ve Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık etmiş İzmir’i en yüksek noktalara çıkaracağız” dedi.

BU MİLLETİN İSTİKLAL KARAKTERİDİR

Yıldırım, vatanın birlik ve beraberliğiyle ilgili ise şu mesajı verdi: “Vatanımız bizim için her şeydir. Bugün bu hizmetleri yapabiliyorsak, bu büyük mutluluğu birlikte yaşayabiliyorsak ay yıldızlı bayrağımıza, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne borçluyuz. Ülkemizin üzerinde oyun oynamaya kalkanlar bilmelidir ki bu milletin istiklal karakteridir. Tarihin hiçbir döneminde esaret altına girmemiş, en zor şartlarda dahi büyük Atatürk’ün liderliğinde küllerinden doğan genç Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı için çalışmış bu millet bundan böyle de ne olursa olsun ülkeyi bölmeye, parçalamaya, toprak bütünlüğümüzü bozmaya, kardeşliğimize zarar vermeye çalışanlara en sert şekilde gereken cevabı verecek ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı birliği sonsuza kadar devam edecektir. Dost düşman bunu çok iyi bilmelidir.”

TÖREN BOYUNCA SLOGAN VE PANKART GERGİNLİĞİ

Tören başlamadan önce CHP parti örgütü ile AK Parti teşkilatı arasında başlayan gerginlik, Bakan Yıldırım, Vali Toprak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nun alana girmesiyle tırmandı. Karşılıklı olarak, ‘İzmir Azizdir Aziz kalacak’, ‘Recep Tayyip Erdoğan’, ‘Mustafa Kemali’in askerleriyiz’, ‘hizmet adamı Binali Yıldırım’ sloganları atılırken AK Parti teşkilatı tekbir çekti. Sık sık uyarı anonsları yapılarak İzmirliler hoşgörüye davet edilse de atışmalar tören boyunca devam etti. Ayrıca alanda ‘Keşke bütün Türkiye İzmir gibi olsa’, ‘Biz senden razıyız Allah da senden razı olsun’, ‘Her şeyi yaparız diyen bir adam değilim ama bir şeyi yaparım dediğim zaman da onu yaparım. Torbalı seninle gurur duyuyor’ yazılı pankartlar açıldı.

Öte yandan Kocaoğlu konuşurken bir kadın vatandaşın Kocaoğlu’nun sözünü keserek ‘önce metroyu yapın’ demesi üzerine CHP örgütü ‘İzmir Azizdir Aziz kalacak’ sloganı attı. AK Parti teşkilatı ‘Onlar konuşur, AK Parti yapar’ sloganıyla karşılık verirken CHP örgütü AK Parti teşkilatını yuhaladı. Kocaoğlu ise, ‘Vatandaşımız metroyla ilgili bilgi sahibi değil sanırım’ dedi.

Tören sonunda AK Partili bir grup CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çelengini indirmek istedi. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ise bu durumun üstüne grubun yanına giderek, çelengin indirilmesini engelledi.

izban-torbali-acilisi5

İŞ BÖLÜMÜ YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi’nin TCDD ile yaptığı protokole göre, istasyon yapımları ve karayolu alt-üst geçitleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılırken, Cumaovası’ndan Torbalı’ya kadar mevcut tek hat demiryolu ise TCDD tarafından çift hatta çıkarıldı. Hattın koruma duvarlarının yapımı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon sistemlerinin Aliağa-Cumaovası hattına uyumlu bir şekilde Torbalı Tepeköy’e kadar uzatılması ise yine TCDD tarafından gerçekleştirildi.

6 İSTASYON, 8 KARAYOLU GEÇİDİ

İzmir banliyösünü 110 kilometreye çıkaran 30 kilometrelik Torbalı hattı üzerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Develi, Tekeli, Pancar, Kuşçuburun, Torbalı ve Tepeköy olmak üzere 6 istasyon inşa edildi. Hat üzerinde araçlar için kesintisiz ulaşım imkanı sağlanması amacıyla ise Tekeli, Pancar, Kuşçuburnu, Menderes Gölcükler, Torbalı merkez, Tepeköy, Develi karayolu üst geçitleri ile Cumaovası karayolu alt geçitleri yapıldı. Vatandaşların karşıdan karşıya geçişleri için ise Torbalı Ertuğrul Kavşağı’na yaya üst geçidi yapıldı, 6 adet de otobüs aktarma merkezi oluşturuldu.
Yeşim YAVUZER/EGEDESONSÖZ

YORUMLAR
  1. Dalyork dedi ki:

    Binali bey “Seçimi bekleyin” derken; İzmir’de CHP’ye verin ister herhangi bir partiye, AKP gelmediği müddetçe 3’ün birini alırsınız, siz bize oy vermeseniz de tüm Türkiye’den aldığımız oyla sizi buraya sıkıştırır demek istemiştir. Cahil ve dilenci olmuş halkın oyuyla demokrasi yaptığını düşünen AKP zihniyetine sesleniyorum: “Ülkeyi ele geçirmiş olabilirsiniz ama İzmir’i nahhh alırsınız!”