site okul selçuk izmir

DOLAR 6,8563
EURO 7,7385
ALTIN 390,99
BIST 8,5792
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 38°C
Sıcak
site belediye selçuk izmir

Devecilik kültürü ve deve güreşleri sempozyumu başladı

Devecilik kültürü ve deve güreşleri sempozyumu başladı
18.01.2019
A+
A-

III. Uluslararası Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu Dokuz Eylül Üniversitesi Efes Meslek Yüksekokulu’nda başladı. Devecilik kültürü ve deve güreşleri alanında farklı disiplinlerde yapılan çalışmaları bir araya getirmek, devecilik kültürünü yaşatmak ve deve güreşlerinin daha geniş kitlelere tanıtımı sağlamak amacıyla bu yıl üçüncü kez düzenlenen sempozyum Dokuz Eylül Üniversitesi Efes Meslek Yüksekokulu’nda bilim insanlarını buluşturdu. Sempozyumun açılış oturumuna Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Selçuk ilçe protokolü, Efes Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ahmet Hamdi Deliormanlı ve okulun öğretim üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Selçuk Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından düzenlenen sempozyuma Adnan Menderes Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Yörük – Türkmen Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi, Dokuz Eylül Üniversitesi Efes Meslek Yüksekokulu, Selçuk-Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneği, Uluslararası Deve Araştırma ve Geliştirme Topluluğu da destek veriyor.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan sempozyumun açılış oturumunda ilk olarak Efes Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ahmet Hamdi Deliormanlı söz aldı.

Deve güreşlerinin Oscar’ı Selçuk’tur

Konuşmasına Selçuk’un tarihi ve kültürel değerlerine değinerek başlayan Deliormanlı; “Selçuk kültürün, tarihin ve uygarlıkların buluşma noktasıdır. Bu özelliklerinin yanında Selçuk bir festivaller kentidir. Devecilerin deve güreşlerinin Oscar’ı diye tabir edilen Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivalleri ve deveciliğin bilimsel sonuçlarını ortaya çıkarmak adına bu yıl üçüncü kez düzenlenen Uluslararası Selçuk Efes Deve Güreşleri ve Devecilik Sempozyumu’na okul olarak ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu sempozyumdaki nitelikli amaç Selçuk’un turizm özellikleri yanında geleneksel kültürümüzün en önemli miraslarından biri olan deveciliğin ve deve güreşlerinin tanıtılması, sorunlarının tartışılması ve aynı zamanda kültürel zenginliğe sağlayacağı katkının ortaya konmasıdır. Sempozyumun temel amacı devecilik kültürü ve deve güreşleri merkezinde yapılan tüm çalışmaları bir araya getirip farklı disiplinlerden bu konuya yaklaşımlara yer vermektir” dedi.

Deliormanlı konuşmasını Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali’nin düzenlenmesinde emeği geçen tüm devecilere ve bu konuya ilişkin bu yıl üçüncüsü düzenlenen sempozyuma verdiği destekten dolayı Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı’ya ve emeği geçen tüm kurum ve kişilere teşekkür ederek sona erdirdi.

Yıllar boyu devam etsin

Bu yıl üçüncüsü gerçekleşen Uluslararası Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu’nun açılışında bir konuşma yapan Başkan Bakıcı konuşmasında bugüne kadar yapılan iki sempozyumda ortaya çıkan en önemli gerçeklerden birinin de devecilik kültürünün yaşamasının büyük ölçüde deve güreşlerine bağlı olduğunu belirtti. Başkan Bakıcı konuşmasında; “ Biz bu sempozyumu düzenlerken bir ilke imza atmanın gururunu yaşadığımızı ifade etmiştik. Geçen iki sempozyum bize bu çalışmanın gerekliliğini gösterdi. Biz devecilik kültürünü ve deve güreşlerini bilimsel bir temele oturtmak istedik. Geleneği bilimle birleştirdik. Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen iki sempozyumda devecilik kültürünün folklorik öğelerinden, develerin Anadolu coğrafyasındaki öneminden, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde düzenlenen deve güreşlerinden bunların yanı sıra deve sağlığından bahsedildi. Bu sene bu konulara ek olarak deve ürünlerinin deve idrarı ve deve sütüne dair yapılmış deneysel çalışmalara ve bilimsel verilere de yer verilecek” dedi.

Kentimizin sempozyumuna katkı sunacak

Gerek yurt içinde gerekse yurt dışından gelen akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşen sempozyumun bilimin birleştirici gücünü ortaya koyduğunu belirten Başkan Bakıcı; “Bu sempozyumu düzenleme konusundaki amaçlarımızdan biri de deve güreşleriyle UNESCO Somut Olmayan Dünya Mirası Listesi’ne girmektir. İşte bu sempozyum hem bu listeye girme, hem kentimizin vizyonunu geliştirme, hem de bilime hizmet etme açısından büyük önem taşıyor. Ben sözlerime son verirken; II. Uluslararası Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyum için ilçemize gelen tüm akademisyenlere teşekkür ediyorum. İyi ve verimli bir sempozyum geçirmemizi ve bu sempozyumun yıllara sari olarak devam etmesini, bilimsel bir geleneğe dönüşmesini diliyorum” dedi.

Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı’nın ardından bir konuşma yapan Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci yaptığı konuşmada; “Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali gerçekten deve güreşleri içerisinde ayrı bir yere sahip. Ben bu sempozyumun ülkemizin ve deve güreşlerinin tanıtımı açısından büyük bir öneme sahip olduğunu düşünüyorum” dedi.

Deve sütüne bilimin eli değmeli

Yapılan konuşmaların ardından III. Uluslararası Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu’nun açılış oturumuna geçildi. Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Başkanı Prof. Dr. Atakan Koç’un başkanlığında gerçekleşen oturumda ilk olarak Akademisyen Bernard Faye develerde biyokimyasal veriler ile ilgili sunumunu yaptı. Geçtiğimiz yıllarda da sempozyuma Kazakistan’dan katılan Gaukhar Konuspayeva tarafından yapılan Deve Sütü Teknolojisi konulu sunum büyük ilgi gördü. Konuspayeva sunumunda deve sütünün kullanımının özellikle Ortadoğu ülkelerinde arttığından bahsederek; deve sütünden en verimli şekilde faydalanmak için bilim insanlarıyla birlikte çalışılması gerektiğinin altını çizdi.

III. Uluslararası Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu’nun ilk gün tamamlanan oturumlarının sonunda katılımcı akademisyenlere katılım sertifikası verildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.