site okul selçuk izmir

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir °C
site rehber selçuk izmir

Birlikte Karar Verecekler

Birlikte Karar Verecekler
12.03.2015
A+
A-

deppo-efes (1)

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Selçuk ve bölge çiftçisini kalkındırmak, dünyaya açılmasını sağlamak amacıyla kurulan Selçuk Deppo Efes’in kapasitesinin artırılması ve tesise paketleme ünitesinin kazandırılması için bölgedeki üretici ve tüccarlarla bir araya geldi. Selçuk Tarımsal Sanayi Bölgesi’nde kurulan Deppo Efes’te gerçekleşen toplantıya Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, eski Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, oda başkanları, kooperatif yöneticileri, belediye bürokratları, Selçuk sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda üretici katıldı.

Kooperatiflerle protokol yapılacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “yerelde kalkınma” misyonu ile çalıştığını, önümüzdeki 4 yıllık süreçte de Yarımada, Bakırçay, Küçük Menderes ve Tahtalı havzalarında ilçe belediyeler ve kooperatiflerle birlikte çalışarak kırsalı kalkındıracaklarını vurgulayarak destek istedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak şahıslara kaynak aktaramadıklarını, o yüzden kooperatiflerle işbirliği yaptıklarının altını çizen Başkan Kocaoğlu, “Kooperatiflerin güçlenmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yapılacak protokolle bir üst birlik kurmak istiyoruz. Bu üst birlik hem kontrol mekanizması görevini hem de yol göstericilik görevini üstlenecek” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür ile Deppo Efes’in açılışını yaptıklarını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, tesisin küçük üreticinin malının pazarlama süresini uzatmak, kötü dönemde zararını azaltmak amacıyla kurulduğunu hatırlattı. Başkan Kocaoğlu, toplantıya katılanların tek tek görüşünü alarak soğuk hava deposunun kapasitesinin artırılması ve paketleme tesisi ihtiyacı olup olmadığı konusunda düşüncelerini dinledi.

Başkan Kocaoğlu’na teşekkür

Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, Selçuklu üreticiler, çiftçiler, tüccarlar ve halk açısından çok önemli olan bu tesisi en yüksek katma değeri sağlayacak şekilde işletmek ve değerlendirmek istediklerini belirtti.

Tesisin açılmasına katkı koyan, emek İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür eden Bakıcı, “Bu ve buna benzer tesislerin Büyükşehir Belediyemizle birlikte Selçuk’ta gerçekleşeceğini biliyorum. Biz burasını yaklaşık Temmuz ayından bu yana işletmeye aldık. Elde ettiğimiz sonuçlar çok iyi. Bu iyi durumu çok daha iyi duruma getirmek için bir araya geldik” diye konuştu.

Selçuk Yaş Sebze -Meyve Kooperatifi Başkanı Kerim Özler, Selçuk’ta 100 bin tonun üzerinde ürün yetiştiğini belirterek, soğuk hava deposunun kapasitesinin artırılmasının çiftçiye getirisinin çok olacağını söyledi.

Selçuk Ticaret Odası Başkanı Koray Yolcu, pazarlamanın çok önemli olduğunu vurgulayarak tarımsal sanayi alanına yatırımcıyı çekecek teşvik uygulaması gerektiğinin altını çizdi.

Selçuk Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı, paketleme tesisinin hem üretici hem de tüccarlar için çok önemli olduğunu vurguladı.

Ülgür, “Tesisi kooperatif işletsin”

Selçuk eski Belediye Başkanı Vefa Ülgür ise kısa bir süre sonra yeni bir yasa çıkacağını ve buna göre tüm ürünlerin piyasa sunulmadan önce işletmeye girmek zorunda kalacağını hatırlatarak hem tesise soğuk hava deposu hem de meyve paketleme ünitesinin yapılması gerektiğini söyledi. Ülgür, kurulacak bir kooperatifle tesisin işletilmesi gerektiğini vurguladı. Ziraat Mühendisi Erdinç Topçu da Selçuk’un tarımda İzmir’in yüz akı olduğunu vurgulayarak, tesise sağlıklı ürün analiz laboratuvarı kurulmasının faydalı olacağını söyledi.

Katılımcı yönetim

Üreticilerin, tüccarların, meslek odaları temsilcilerinin görüşlerini tek tek dinleyen Başkan Kocaoğlu, katılımcı yönetimle kentti yönettiklerini hatırlatarak şöyle konuştu:

“Birlikte karar vermemiz çok önemli. Demokrasi en ideal yöntem ama artık demokrasinin bir üst aşaması katılımcı demokrasi; katılımcı yönetim. Bizim yaptığımız iş katılımcı yönetime bir örnek. Selçuk’ta bir proje var. Selçuk’taki projeyi bütün paydaşları ile beraber oturup tartışıyoruz. Sonunda bir karar vereceğiz. Buradan aldığımız bilgileri değerlendirecek optimum çözümü bulmaya çalışacağız. Burada birbirimize inanmak, güvenmek çok önemli. 11 yıldır arazide tarımla ilgili çalışıyorum. Üreticilerimizle aramızda bir güven ortamı oluştu. Ben İzmir’deki çiftçi, üretici arkadaşlara güveniyorum. Onlar da bana güveniyor. Bu güveni sarsmadığımız, bu güvene layık olduğumuz müddetçe altından kalkamayacağımız iş yok. Selçuk ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak sadece sizin, kentin ve ülkenin kalkınması için çalışacağız.”

30 milyonluk yatırım

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Selçuk Belediyesi’nin 30 milyon liralık yatırımla geçtiğimiz yıl hizmete açtığı tesis, sadece ilçeye değil, bölge tarımına da can suyu niteliğinde. Ege Bölgesi’nin en büyük paketleme ve soğuk hava deposunu içinde barındıran Selçuk Deppo Efes, 40 bin metrekare alan üzerinde Selçuk Tarımsal Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. 14 bin metrekare kapalı alanı, 4 bin metrekare yükleme alanı, 5 bin 540 metrekare depo alanı bulunuyor. Tesiste, 1600 metrekare idari alan, 3 bin 600 metrekare meyve-sebze işleme holü, 4’ü sarartma özellikli 25 soğuk oda bulunuyor.

selçuk-izmir-baskanlari

deppo-efes (8)

deppo-efes (9)

deppo-efes (10)

YORUMLAR
 1. AAAAAAA dedi ki:

  AZİZ BAŞKAN TÜRKİYE CUMHURRİYETİNE BAŞBAKAN OLMALI ŞAİBESİZ KİBİRSİZ DOĞRU DÜRÜST DEĞERLİ BİR İNSAN

 2. cnyt dedi ki:

  aziz şaibesizse bende altarın oğlu tarkan oluyorum o zaman.120 milyon dolar yolsuzlukla yargılanıyor kendileri

  1. anonim dedi ki:

   CNYT bu ülke sizin gibi basit ve emek düşmanları yüzünden geri kaldı.Aziz başkanla Cumhurbaşkanını karıştırma.

  2. AAAAAAA dedi ki:

   O HİÇ OLMAZSA YARGILANIYOR YARGILANMAMAK İÇİN KANUNLARI HAKİMLERİ DEĞİŞTİRENLER UTANSIN MAHKEME SONUÇLANDIĞINTA SURATIN ÇARIK DEĞİLSE SENDE UTANIRSIN KENDİSİNE GÜVENMESE SİZİNKİLER GİBİ KACAR MİLLET VEKİLİ OLURDU SIZIN AKLINIZ BUKADARIN ERİYOR

  3. Dalyork dedi ki:

   Altar’ın oğlu Tarkan bey, Aziz başkanı devirmek için yapılan türlü dümenlerden biridir o. Aklandığı zaman seni alırız nüfus müdürlüğüne merak etmeyesin 🙂

  4. Vay be dedi ki:

   Arkadaş bu insanlara laf anlatılmaz / anlatamazsın. Adam yargılanmaktan korksa vekil olurdu arkadaşın da dediği gibi. Sizinkiler 17-25 Aralık operasyonları unutturmak için bin takla attılar. Yazık ki insanlar hâlâ size inanıp oy veriyor.

 3. Anonim dedi ki:

  Vefa Başkan’ın ne kadar donanımlı olduğu mikrofon hakimiyeti , hitabet üstünlüğü hemen farkedildi.. Salonda Aziz Başkan ve Vefa Başkandan başka doğru dürüst konuşan olmadı.

  1. Anonim dedi ki:

   mikrofon hakimiyeti onbeş yıl belediye başkanlığı yapması ve kimseyi konuşturmaması ile alakalı olsa gerek. konuşuyor da içi boş.

   1. anonim dedi ki:

    Senin kafan boş. içinde toplantı yapılan 350 dönüm alanın kamulaştırmasından,. imara alınmasına.Alanın planlamasından alt yapısına. Hal Binalarından soğuk hava tesislerine varıncaya kadar onun fikri. İçinde toplantı yapılan salonuda o yaptı.Gerçi önemli olan bunlar değil ÖNEMLİ OLAN SENİN VE SENİN GİBİLERİN ÇIKARLARI DEĞİL Mİ ? BİDON KAFALILAR.

    1. Anonim dedi ki:

     imar pşanları ne zaman yapıldı iyi bi öğren dolu kafalı arkadaş. 15 senede neyin üzerine ne koydu onu da öğren sonra tartışalım

    2. Anonim dedi ki:

     çok fena kandırmışlar seni. en fazla 8 yıldır selçukta yaşadığını çok rahatlıkla söyleyebilirim

    3. Anonim dedi ki:

     ben kimim ve benim gibiler kimler acaba? sen kimsin ayrıca? belgelerle konuş kardşiiiim. gücün hırsı bürümüş gözünü. kamulaştırma bedeleri ile ilgili de bilgi ver mesela bu kadar biliyorsun. sonraaaaa hemen yanıbaşında selçuk esnafını bitiren tesis hakkında da bilgi ver. acaba ordan kimler ne kadar indiragandi yaptı… sonraaaa diğer işler için ne kadar fon kullanıldı. fonların ne kadarı o işler için hacandııı? sonra kaç kişi dava açtı kazandı. çatır çatır tazminatlarını aldı. sonraaaaa devam eden davalardan… sonra yenikentteki kooperatiflerden. sonraaa ruhsat alamayan binalardaan. hangi kaçaklara ruhsat verildiğinden. bahçelerden. bu bahçelerde çalışan belediye ekipmanından…. ooo say say bitmez. belli ki bunları da bilen değerli bi arkadaşımızsın.