site okul selçuk izmir

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir °C
site okul selçuk izmir

BAŞKAN CERİTOĞLU SENGEL: KENTİMİZİ DAYANIKLI HALE GETİRECEĞİZ

BAŞKAN CERİTOĞLU SENGEL: KENTİMİZİ DAYANIKLI HALE GETİRECEĞİZ
12.10.2023
A+
A-

Efes Selçuk Dayanıklı Kent Konferansı’nda oluşturulan çalışma masalarının raporlarına ilişkin düzenlenen toplantılar “Afet Masası” başlığı ile devam etti.

Efes Selçuk’un her türlü afete karşı dayanıklı bir kent olması için durum değerlendirilmesi ve atılacak adımların görüşülmesi amacıyla konunun paydaşları, kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, meslek odaları temsilcileri ve uzmanların katılımıyla bir toplantı düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel 17 Ağustos’ta düzenlenen Efes Selçuk Dayanıklı Kent Konferansı’nda Afet Masasından çıkan ilk başlıklardan birinin deprem olduğunu belirterek; “Mevzuyu afete hazırlık, afet sırası ve afetten sonrası olarak üç ana başlıkta inceleyeceksek biz şu an afete hazırlık noktasındayız. Aslında afetlere hazırlık noktasının yanı sıra afet sırasında da, afet sonrasında da birbirimize ihtiyacımız var. Bu kent bizim. Bu kenti afetlere karşı dayanıklı hale biz getireceğiz” dedi.

GÖNÜLLÜLER ARIYORUZ
Toplantının amacının afetlere karşı dayanıklı kent olma sürecine dair bir arada hareket etmek olduğunu belirten Başkan Ceritoğlu Sengel; “Biz gönüllüler arıyoruz. Yapı stoğumuza bakacak, fikir de üretecek ama icraata da geçecek. O yüzden kente dair düşünen aktörlere ihtiyacımız var. Gerçekten bireysel değil toplumcu olmaya çalışan, kente dair düşünen aktörlere ihtiyacımız var. Biz “belediye başkanı böyle uygun gördü” demek yerine biz halkla birlikte ve paydaşlarımızla birlikte neye karar verdik, neyi uyguluyoruz diyebilmek istiyoruz. O yüzden en başından tüm aşamaların takibinden başlayarak bir arada durmaya ihtiyacımız var” dedi.

TOPLANMA ALANLARI VE AFET DEPOSU ÖNEMLİ ADIMLAR
Toplantıda Antakya örneği üzerinden bir kentin dayanıklı kent olması için taşıması gereken hususlara değinen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Tuğçe Tezer; Antakya’nın depremden aldığı yıkımın nedenleri üzerine bir sunum yaptı.

Efes Selçuk’u deprem açısından dayanıklı bir kent haline getirmek için belediye tarafından atılan ve atılması gereken adımları değerlendiren Dr. Tuğçe Tezer, afet toplanma alanlarının oluşturulması ve kentte bir afet deposu kurulmasının afetlere hazırlık noktasında atılan önemli adımlar olduğunu belirtti.

İstanbul Kent Konseyi Başkanı Tülin Hadi dayanıklı kent olma sürecine yerel halkın katılımının önemine değinerek; “Bir afet kaynaklı olumsuz bir durumla karşılaştığımız zaman bu şehrin ne kadar çabuk cevap verebildiği, onunla ne kadar baş edebildiği ve kendisini ona nasıl uyarlayabildiği dayanıklılığın temellerini oluşturuyor” dedi.

Efes Selçuk’un afetlere karşı dayanıklı bir kent olması yolunda atılacak adımların görüşüldüğü toplantının sonunda süreçte gönüllü olarak yer almak isteyen katılımcılardan oluşan bir liste hazırlandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.