site okul selçuk izmir

DOLAR 7,2475
EURO 8,5354
ALTIN 454,33
BIST 9,5050
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 35°C
Sıcak
site belediye selçuk izmir

4 bakan hakkındaki yayın yasağı

4 bakan hakkındaki yayın yasağı
25.11.2014
A+
A-

bakanlar670 (1)

Beklenen yasak geldi! Medya 4 bakana ilişkin haber yapamayacak. 4 bakan hakkındaki Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine yayın yasağı getirildi.

TBMM Başkanlığı’nın yazısı üzerine, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebiyle Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği, eski bakanlar hakkındaki Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine 27 Aralık 2014 mesai bitimine kadar yayın yasağı getirdi.

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski AB Bakanı Egemen Bağış ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine yayın yasağı getirildi.

TBMM Başkanlığı, 21 Kasım 2014′te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yazı göndererek, komisyon tarafından gizli olarak yürütülen soruşturmayla ilgili basın ve yayın organlarınca, Anayasa’nın 38′inci, TBMM İçtüzüğü’nün 110′uncu ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 157′nci maddelerinde düzenlenen, soruşturmanın gizliliğini ihlal edici ve masumiyet karinesini zedeler şekilde yayınlar yapıldığı belirtildi ve “soruşturmanın sağlıklı yürütülmesini takiben, soruşturmanın bitim tarihi olan 27 Aralık 2014′e kadar yayın yasağı kararı aldırılması” istendi.
Basın Suçları Soruşturma Bürosunda görevli Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral, bunun üzerine nöbetçi sulh ceza hakimliğinden, soruşturma bitim tarihi olan 27 Aralık 2014 mesai sonuna kadar, söz konusu haberlere yayın yasağı getirmesini talep etti. Ankara 7. Sulh Ceza Hakimi Yavuz Kökten’in, talebin kabulüne ilişkin kararında, şöyle denildi:

“Eski Bakanlar Mehmet Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’ın kişilik haklarının zedelenmesinin önlenmesi, şöhret ve diğer haklarının korunmasının sağlanması bakımından, TBMM Soruşturma Komisyonunun istemiş ve getirtmiş olduğu bilgi ve belge içerikleri ile komisyonun tanık, bilgi sahibi, bilirkişi sıfatıyla veya diğer ilgililer olarak beyanlarına başvurduğu kişilerin komisyona vermiş oldukları beyanlarına yönelik olarak 5187 Sayılı Basın Kanunu’nun 3/2. maddesi gereğince, soruşturma bitim tarihi olan 27 Aralık 2014 günü mesai sonu bitimine kadar tüm yazılı, görsel ve internet ortamında yapılan yayınlar hakkında yayın yasağı konulmasına karar verildi.”
Karara, Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği nezdinde itiraz hakkı bulunuyor.

YORUMLAR
 1. Aziz Boz dedi ki:

  Herkes biliyor ne olduğunuzu yasak gelse ne olur

 2. Recaizade Mahmut Ekrem dedi ki:

  ”Kişilik haklarının zedelenmesinin önlenmesi” demiş…
  Hangi kişilikse. Bu kadar pisliği kişilili biri yapar mı.
  Ak kelimesinin ardına gizlenerek yapıp Ak’ında Bo..unu çıkardınız.
  Helal olsun sizede, ileri demokrasinizede, yeni Türkiye’nizede..

 3. Anonim dedi ki:

  Hırsızlık yapan ve hırsızları koruyan Yeni Türkiye hayırlı olsun..Tepe tepe kullandınız, yiye yiye bitirdiniz…