uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Güncel, Manşet Haber 27 Ocak 2015

İzmir Agorası tamamlandığında turizmin yıldızı olacak

izmir_agorasi_tamamlandiginda_turizmin_yildizi_olacak

Dünyanın kent merkezindeki en büyük agorası olarak bilinen İzmir Agorası’nda kazılar büyük bir hızla devam ediyor. Antik Roma tiyatrosu ile birlikte bölge turizmin yeni yıldızı olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Agora kamulaştırmaları için 37.5 milyon liranın üzerinde bir bedel ödeyerek kazılar için ayrıca özel destek verdiğini açıkladı.

Her metrekaresinden tarih fışkıran ve dünyanın kent merkezindeki en büyük agorası olarak bilinen “İzmir Agorası ” nın kazı alanını yaptığı kamulaştırma çalışmaları ile genişleten Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Katlı Otopark tarafındaki bölümde bazı binaları kamulaştırılarak kazı alanını biraz daha ilerletti. Yine aynı kapsamda 920 sokak da trafiğe kapatılarak kazı alanına dahil edildi. Bölgede trafiğin rahat akması için 816 sokak gidiş- geliş iki şeride çıkarıldı.

Özel tasarım koruma duvarı
Büyükşehir Belediyesi kazı çalışmalarına büyük destek verdiği Smyrna Agorası nın etrafını da “özel tasarımlı ” duvarla çevreledi. Yapım çalışmaları tamamlanmak üzere olan “Smyrna Agorası ören yeri güvenlik duvarı ” , yüksek kullanım yoğunluğuna sahip İkiçeşmelik Caddesi ile bütünleşen tarihi Agora nın güvenliğini sağlayacak şekilde yapılandırıldı. Agora nın arkeolojik zenginliğini gözler önüne serecek şekilde tasarlanan koruma duvarı, hem kentlilerin hem de ziyaretçilerin dinlenmelerine imkan veren oturma alanlarına da sahip.

Yaklaşık 3 metre yüksekliğindeki duvar 810 metre uzunluğunda.
Ayrıca engelli ulaşımına olanak sağlayan giriş, güvenlik, bilet gişesi ve emanet odası bölümleri ile ziyaretçileri olumsuz hava koşullarından korumayı amaçlayan, yüksek teknolojili, çelik taşıyıcılı bir üst örtü için çalışmalar sürüyor.

Tarih ortaya çıksın diye..
İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk kamulaştırmalarına 1997 yılında başlanan, ilk yıkımı ise 2005 yılında gerçekleştirilen tarihi alanda, “Agora ve Çevresi Koruma, Geliştirme ve Yaşatma Projesi ” çerçevesinde bugüne kadar 37 milyon 567 bin liralık kamulaştırma bedeli ödedi. Büyükşehir Belediyesi, kazı çalışmaları için ayrıca her yıl yaklaşık 1 milyon liralık destek veriyor.

Büyükşehir Belediyesi, Agora da yıllardır atıl duran, kullanılmayacak durumda ve yıkılmaya yüz tutmuş tarihi yapılardan birini, İzmir Kalkınma Ajansı nın destek programından yararlanarak “Agora Kazı Evi ” olarak restore etti. Ayrıca İkiçeşmelik Caddesi üzerinde bulunan diğer iki ayrı tescilli bina da “Agora Müze Evi ” olarak kullanılmak üzere yine Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ediliyor. Bina, çalışmaların tamamlanmasının ardından, Agora ören yerinden çıkarılan eserlerin de sergilenebileceği bir cazibe alanı olarak kente kazandırılacak. Nihai hedef ise, Kadifekale deki antik Roma tiyatrosunun da ortaya çıkarılmasıyla, bölgenin turizmde yeni bir “yıldız ” haline getirilmesi…

İzmir Büyükşehir Belediyesi nin büyük destek verdiği tarihi alandaki arkeolojik kazılar, Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy başkanlığındaki ekip tarafından sürdürülüyor.

İzmir Agorası 2

İzmir Agorası 3

İzmir Agorası

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Zuhal Fitness Ödüle Doymuyor

Zuhal Fitness Ödüle Doymuyor

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk