uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Güncel, Manşet Haber, Üst Manşet 11 Mayıs 2017

İlki Düzenlenen Kantaron Festivali Selçuk’u Renklendirdi

Selçuk Efes Kantaron Festivali’ nin ilk günü renkli geçti. İstasyon Meydanı’nda Selçuk’un simgesi su kemerlerinin gölgesinde gerçekleşen festivale lezzet, doğallık ve eğlence hakimdi. Gün boyu yemek tadımları, yarışmalar ve söyleşilerle devam eden festival akşam saatlerindeki eğlenceyle doruğa ulaştı. Festivalin ikinci günü de (7 Mayıs Pazar ) bir birinden zengin programlarla devam edecek.

Bu yıl ilk kez düzenlenen Selçuk Efes Kantaron Festivali Kent Belleği önünden kortej yürüyüşüyle başladı. Selçuklu kadınların açtığı stantlarda hamur işleri başta olmak üzere ev yapımı birçok yiyecek, yöresel otlar ve el emeği ürünler satışa sunuldu. Gün içerisinde Selçuklu ödüllü aşçılar Aydın Sürer ve Zeynep Tankaş’ın yaptığı kuzu etli şevket-i bostan, dolma, ot kavurması yemek tadımları büyük ilgi gördü. Festivalin ilk gününde yaşanan yarışma heyecanı Pazar günü de “Yabancı Gelinler Yemek Yarışması” ile devam edecek.

Selçuk Efes Kantaron Festivali’ne Selçuk Kaymakam Vekili Ahmet Ali Barış, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı ve eşi Ayşen Bakıcı’nın yanı sıra İzmir İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Murat Karaçanta, İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Strateji ve Koordinasyon Müdürü Mehmet Ensarioğlu, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Karakaya, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri İzmir Bölge Müdürü Mehmet Tevfik Ongun, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri İzmir Bölge Birliği Müdür Yardımcısı Adnan Yusuf Güney ve 122 Sayılı Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Burçin Tuba Özaslan, MHP Selçuk Belediye Meclis üyesi Yaşar Yılmaz, Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Güller ile Selçuk Ticaret Odası Başkanı Koray Yolcu da katıldı.

“Topraklarımızı, suyumuzu korumalıyız”

Kortej yürüyüşüyle başlayan Selçuk Efes Kantaron Festivali’nin açılış konuşmasını yapan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Selçuk’un tarihi ve kültürel zenginliğini yanı sıra doğal zenginliğine dikkat çekerek; “Bu toprakları, iklimimizi, suyumuzu korumalıyız. Bugün festivalini düzenlediğimiz kantaronun birçok yerde yetiştiğini biliyoruz. Ancak ifade edilen diğer adı Saint John otu olan kantaronun antik çağdan beri bu topraklarda kullanıldığıdır. Şirince’de en iyi kantaron otunun da yetiştirildiği ifade edilmektedir. Tarih boyunca kantaron birçok derde deva olarak kullanılmıştır. Dolayısıyla biz de Selçuk’un bitkisel zenginliğine vurgu yaparak bu festivali, “Selçuk Efes Kantaron Festivali” adı altında yapmayı uygun gördük. Selçuk Efes Kantaron Festivali daha büyüyerek önümüzdeki yıllarda devam edecektir” dedi.

“Coğrafi işaretleme sisteminin geliştirilmeli”

Festival kapsamında Selçuk Efes Kent Belleği’nde de akademik düzeyde söyleşiler düzenlendi. Dokuz Eylül Üniversitesi Efes Meslek Yüksekokulu Otel ve Lokanta Hizmetleri Bölümü Turizm ve Otel İşletmeciliği Program Başkanı Eda Avcı ilk söyleşide yaptığı sunumunda gastronomi turizminin gelişimi hakkında bilgi verdi. Avcı konuşmasında insanların değişik tatlar araması, bir yemeğin yapılma sürecine tanık olmak istemesinin turizmin çeşitlenmesiyle de birlikte gastronomi turizminin doğmasına neden olduğunu belirtti. Kültürün önemli kalıntıların bir tanesinin yemek olduğunu belirten Avcı; “ Ege Bölgesi içerisinde Selçuk’un da sahip olduğu ot çeşitliliğinin sahiplenilmesi ve coğrafi işaretleme sisteminin geliştirilmesi gastronomi turizminin bölgede gelişmesi açısından önemli basamaklardır. Bugün artık meyve suyu üreticileri hammadde olarak şeftaliyi Selçuk’tan temin ediyorlar. Örnek vermek gerekirse, Selçuk şeftalisi bölgeyle özdeşleştirilebilir” dedi.

Prof. Dr. Koçak: Festival çok iyi değerlendirilmelidir

“Turizm ve Sürdürülebilirlik” konulu sunumu Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümünden Prof. Dr. Nilüfer Koçak yaptı. Prof. Koçak; “Türkiye gibi birçok ülkede kalkınmada öncelikli sektörlerden biri de turizmdir. Turizmin sürdürülebilirliği açısından var olan kültürel kimliğin çok iyi korunması gerekir. Selçuk Efes Kantaron Festivali’nin sonuçlarının toplumun farklı kesimleri tarafından iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

Dr. İleri: Festival daha da geliştirilebilir

Selçuk Efes Kent Belleği’ndeki son olarak sunum yapan ve yalnızca Türkiye’de değil Yurt dışında dahi kaliteli zeytinyağının adresi olarak bilinen Dr. Atılay İleri ise zeytinyağı üretim süreci ve kaliteli bir zeytinyağının özellikleri hakkında katılımcılara önemli bilgiler verdi. İleri festivalin önemli olduğunu ve daha da geliştirilebileceğini söyledi.

Yemek yarışması ve gösteriler festivale renk kattı

Festivalin ilk gününde en çok ilgi çeken etkinliklerden biri de Ege Bölgesi Yemek Yarışması oldu. Birbirinden lezzetli yemeklerin yapıldığı yarışmanın birincisi Özge Kimsesiz oldu. Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı; “Burada Selçuklu kadınlarımız Selçuk’un lezzetleri yarıştırdı. Dolayısıyla hepsi kazanandır. Yarışmaya katılan kadınlarımızı kutluyorum” dedi.

Selçuk Efes Kantaron Festivali’nin ilk günü Ege Yöresi Zeybek Gösterisi, Zuhal Fitness Dans Gösterisi ve Akdeniz Kent Orkestrası’nın üç saate yakın muhteşem konseriyle son buldu. Festivalin ikinci gün programı Araştırmacı Yazar Kemal Güzelsin’in Selçuk Efes Kent Belleği’nde yapacağı sunumla başlayıp Zeytin Dostu Derneği’nin sunumuyla devam edecektir. Ayrıca Yabancı Gelinler Yemek Yarışması sonrasında halk oyunları ekinin gösterisi ile Işıl Günay ve Orkestrası’ndan Şarkılar Konseri Selçuklularla buluşacak.

Yorumlar (1 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk