site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Kültür Sanat, Manşet Haber, Üst Manşet 10 Eylül 2018

Efes Opera ve Bale Festivali’nde Gala Konseri Zamanı

1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali kapsamında 11 Eylül Salı saat 21.00’da sahnelenecek Gala Konseri

1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali kapsamında sunulacak olan GALA KONSER’de dünya yıldızları…

1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’nin ikinci gösterisi 11 Eylül 2018 Salı günü saat 21.00’da gerçekleştirilecek olan Gala Konser’in solistleri; Türk tenor Murat Karahan, İspanyol soprano Carmen Solis, Rus mezzosoprano Yulia Mazurova ve Türk bas-bariton Burak Bilgili. Efes Antik Kenti Büyük Tiyatro’daki konseri İtalya’nın en prestijli festivallerinden Torre del Lago Puccini Festival’in şefi Alberto Veronesi yönetecek. İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde sunulacak olan konserde; Puccini, Verdi, Rossini, Bizet, Saint-Saens ve Ahmed Adnan Saygun’un çeşitli eserlerinden aryalar ve düetler seslendirilecek.

Gala Konser’in programı şöyle:

G. Verdi’nin La Forza del Destino operası uvertür,

C. Saint-Saens’ın Samson&Dalila operasından Dalila arya (Mon coeur s’ouvre a ta voix),

G. Puccini’nin Tosca operasından Tosca arya (Vissi d’arte),

G. Rossini’nin Sevil Berberi operasından Don Basilio arya (La calunnia),

G. Puccini’nin Tosca operasından Cavaradossi arya (E lucevan le stelle),

G. Bizet’nin Carmen operasından Carmen arya, (Habanera),

G. Bizet’nin Carmen operasından Escamillo arya (Votre toast),

A. Catalani’nin La Wally operasından Wally arya (Ebben! ne andro lontana),

G. Bizet’nin Carmen operasından Carmen arya (Seguidilla),

G. Bizet’nin Carmen operasından Carmen-Don Jose düet (C’est toil! C’est moi!)

A. A. Saygun Köroğlu adlı türkü,

İzmir’in Kavakları adlı türkü.

Murat Karahan

Son yıllarda özellikle İtalya’da gerek yerleşik operalarda gerekse de festivallerde üstlendiği rollerle büyük üne kavuşan Murat Karahan, Türk Tenor lakabıyla tanınmakta ve Avrupa’daki büyük operaevlerinin temsillerinde başroller seslendirmekte. Aynı zamanda dünyanın en prestijli festivallerinin başında gelen Arena di Verona Festival’in en vazgeçilmez solistlerinden biri. Ses renginin ayrıcalığını oyunculuğu ile de bütünleyen sanatçı, tüm dünyada büyük ilgi ve beğeni ile izlenmekte; Avrupa’nın yanı sıra, dünyanın önde gelen operalarında kariyerini sürdürmektedir. 2017 yılında Fransa Montpellier Festivali ,Wiener Staatsoper, Arena Di Verona, Bolşoy Tiyatrosu, Münih Bayerische Staatsoper, Napoli San Carlo Operası ve Salerno Operası gibi dünyanın en önemli tiyatrolarında Il Trovatore, Manon Lescaut, Tosca, Carmen, Madama Butterfly ve Nabucco eserlerinin başrollerini seslendiren Murat Karahan, 2018 yılı programında Arena di Verona, Bolşoy Tiyatrosu, Viyana Staatsoper, Deutsche Oper Berlin, Opera di Genova, Teatro Massimo di Palermo gibi önde gelen opera sahnelerinde başrol söylemeye devam etmektedir.

Carmen Solis

İspanyol soprano, Madrid’de Teatro Real’de başladığı kariyerini, Almanya, İtalya, Portekiz ve Şili’de seslendirdiği eserlerle sürdürmektedir. Özellikle Verdi ve Puccini eserlerindeki başarısı ile tanınmakta olan sanatçı, yaptığı kayıtlarla da müzikseverlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Dünyanın birçok yerinde yarışmalara katılarak birincilikler kazanan sanatçı, 2015 yılında İspanyol parçalardan oluşan ve piyanist Eduardo Moreno ile kaydettiği ilk solo albümü Brilliant Classics etiketiyle yayınlandı. Carmen Solis, 2018/2019 sezonu için Liu
(Turandot) ve Nedda (Pagliacci) rollerine hazırlığının dışında Verdi ve Puccini eserlerini piyanist Ruben Fernandez Aguirre ile kaydetmeyi planladığı bilinmektedir.

Yulia Mazurova

1989 Kazan doğumlu genç Rus mezzosoprano, Bolshoi Theatre Opera Campany kadrosunda çalışmalarını sürdürmektedir. Genç yaşına karşın opera şefleri ve rejisörlerinin dikkatini çekmeyi başarmış olan sanatçı, Sergei Slonimsky konserlerinin vazgeçilmez solistlerinden biri. Rusya’da pek çok operada temsillerde görev alan sanatçı, Saint Petersburg State Philharmonic sahnesinde de rol aldı. Yulia Mazurova ülkemize ilk kez konuk oluyor

Burak Bilgili

2002 yılında İtalya’da Teatro alla Scala’daki Lucrezia Borgia operasındaki rolüyle kazandığı başarının hemen sonrasında dünyanın ünlü opera sahnelerinde görev almaya başladı. Özellikle New York Metropolitan Operası, Carnegie Hall, Washington National Opera, San Francisco Operası, Kanada Montreal Operası, Toronto Kanada Operası, Liceu de Barcelona, Grand Theatre de Geneve, Caramoor Festivali, Savonlinna Festival gibi operaevleri ve festival organizasyonlarındaki başarıları sayesinde; opera eleştirmenleri tarafından “zengin ve güçlü sesli Türk bas-bariton” diye nitelendirilen Burak Bilgili, Metropolitan Opera’da sahneye çıkan ilk Türk opera sanatçısıdır.

1.Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, 7-18 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacak dört etkinlikten oluşuyor. Festival, 7 Eylül 2018 Cuma günü saat 21.00’da Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği Zorba balesi ile başlayacak. 11 Eylül 2018 Salı günü saat 21.00’da İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrasının eşlik edeceği Gala Konser yapılacak. 14 Eylül 2018 Cuma günü saat 21.00’da Türk ve konuk yabancı solistlerin rol alacağı, Puccini’nin ölümsüz eseri Tosca operası sahnelenecek. Festivalin son gösterisi; 18 Eylül 2018 Salı günü saat 21.00’da sunulacak olan Carmina Burana balesi.

1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, Selçuk Belediyesi işbirliğiyle; İzmir Ticaret Odası, Türkerler Holding, Mavibahçe AVM ve swissotel Büyük Efes’in katkılarıyla gerçekleştirilecek.

1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali biletleri tam 40.- TL, öğrenci 20.- TL, grup indirimli (50 adet ve üzeri talepler için) 25.- TL bedelle satılmakta olup; www.biletiva.com internet sitesinden, İzmir’de 14 Ağustos’tan başlayarak 09.30-18.00 saatlerinde Elhamra gişesinden, Karşıyaka’da 28 Ağustos’tan başlayarak Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi gişesinden 15.00-21.00 saatlerinde, 28 Ağustos’tan başlayarak Efes’te Antik Kent gişesinden 10.00-18.00 saatlerinde temin edilebilir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk