uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Manşet Haber, Siyaset, Üst Manşet 24 Mart 2018

Başkan Seçildi, saatler sonra istifa kararı aldı

AK Parti Selçuk İlçe Kongresi’nde dün sürpriz bir sonuçla seçilen muhalif Başkan Osman Başterzi İl Başkanı Aydın Şengül’ün talimatıyla il binasına gelerek istifasını verdi. İl Başkanı Şengül diğer ilçelerde de bu tür çalışmalar olduğunu ifade ederek “Arkadaşlarımıza şunu söylüyorum; oralarda da bu tür olaylar olursa neticesi böyle olacak” dedi.

Dün Selçuk’ta İlçe Başkanını seçmek üzere sandık kuran AK Parti’de sürpriz bir gelişme yaşanarak ikinci listeyi çıkaran Osman Başterzi delegelerin 202 oyunu alarak başkan seçilmişti.

Genel Merkezin talimatıyla tek adaylı gidilen kongrelerin Selçuk ayağı dün çift listeli yarışa dönüştü. Parti Sema Yeşilçimen ile ‘yola devam’ kararı almasına rağmen kongreye saatler kala İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Osman Başterzi adaylığını açıklamıştı. Divan’ın, Başterzi’nin adaylığını kabul etmesinin ardından kongrede 385 delege sandık başına gitti. Oylama ve sayım işleminin ardından kullanılan oyların 202’sini alan Osman Başterzi ilçe başkanı seçildi. Genel Merkez tarafından aday olarak açıklanan Sema Yeşilçimen ise 180 oy da kaldı.

İlgili Haber

AK Parti Selçuk’ta zafer Başterzi’nin
Yaşanan sürpriz gelişmenin ardından AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül duruma el koydu. Şengül, dün delegelerin oyu ile seçilerek ilçe başkanı olan ancak henüz mazbatasını almayan Osman Başterzi’nin istifasını istedi. Başterzi’nin AK Parti İzmir İl Başkanlığına giderek istifasını verdiği öğrenildi.

AYDIN ŞENGÜL: BU HAREKETİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM

Osman Başterzi’nin istifasını alan AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, Başterzi’ye önce teşekkür etti:

“Yaptığımız istişareler sonunda mevcut ilçe başkanıyla devam kararı alınmıştı. Ancak uzun süredir ilçede belli oluşan sıkıntılar vardı. Biz her ilçede mümkün olduğunca tek aday gitmeye çalışıyoruz. İlla aday çıkacak olanlara da herhangi bir zorlamamız olmuyor. Osman kardeşimiz meclis üyemiz aday oldu. Sonucunda da ilçe kongresini kazandı. Bugün de ziyaret etti. Ziyaretinde kendisinin ve yönetim kurulunun istifasını verdi. Bu hareketinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum.”

“OLUR DA ADAY ÇIKARIR KAZANIRSA BİZ DE GEREĞİNİ YAPARIZ”

Aydın Şengül, ardından başka ilçelerde de aynı durumun olması durumunda gereğini yapacaklarını açıkladı:

“Birkaç ilçede buna benzer aday çalışmaları var. Biz belki seçimi önceden yapıyoruz karar veriyoruz yolumuza devam ediyoruz. Verdiğimiz karar doğru olmayabilir ama bu demek değildir ki karşı çıkıp yeni bir oluşum içinde olmak. Oradaki arkadaşlarımıza şunu söylüyorum; oralarda da bu tür olaylar olursa neticesi böyle olacak. Olur da aday çıkarır kazanırsa biz de gereğini yapacağız.”

SELÇUK’TA YENİDEN DEĞERLENDİRME

Osman Başterzi’nin istifasını, mazbatasını hafta içi alır almaz yürürlüğe koyacağını ve Selçuk’ta yeni bir değerlendirme yapacaklarını belirten İl Başkanı Şengül, “İstifalar verildi. Yeniden Selçuk ilçemizde değerlendirme yapacağız. Tarafları dinleyip yeni bir atama gerçekleşecek. Sema hanım ya da Osman bey olur olmaz. İkisi de atanabilir üçüncü kişi de olabilir. Tamamen oradaki teşkilat mensuplarının, delegelerin fikrini alacağız nihai ortak bir karar vereceğiz. Amaç oradaki kutuplaşmayı ve ayrışmayı engellemek. Orada oy veren herkes AK Partili. Hepsi AK Parti’ye hizmet etmek istiyor. Partideki siyasi anlayışımız sadece birisine bağlı yapılmaz. Makam ve mevkiler gelip geçici. Aydın Şengül bir simgedir. Görev ve sorumlulukları vardır onları yapar. Önümüzdeki hafta pazartesi Salı mazbatasını aldıktan sonra hemen istifayı yürürlüğe koyacağız. Çalışma neticesinde birisini görevlendirip kaldığımız yerden devam edeceğiz. Gösterdiği nezaketten dolayı Osman Beye teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

BAŞTERZİ: KARAR NE OLURSA OLSUN PARTİMİZİN EMRİNDEYİZ

Osman Başterzi ise genel merkez ve il başkanının takdirine uyacaklarını belirterek, makam ve mevki için aday olmadıklarını belirtti:

“Aday olmam genel merkezimize ve il başkanımıza karşı bir hareket değildi. Selçuk’taki sıkıntılar adına karar aldım. Demokratik hakkımızı kullandırdı. İl başkanımıza teşekkür ediyorum. 15 arkadaşımın istifasını getirdim. Hiçbir sıkıntımız yoktur. il başkanımızın ve genel merkezimizin takdiri neyse o. Makam ve mevki için girmedik. Selçuk’da partimizi daha ileriye götürmek için girişimde bulunduk. İl başkanımızla istişare ettik. İstifayı verdim. Karar ne şekilde olursa olsun biz Selçuk’ta partimizin emrindeyiz.”
HALİDE DEMİR/EGEPOSTASI

Yorumlar (2 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk