site okul selçuk izmir

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 35°C
Sıcak
site rehber selçuk izmir

Kurumlar Vergisi 2021 için yüzde 25

Kurumlar Vergisi, 2021 yılı için yüzde 25 olarak uygulanacak. AK Partili vekiller tarafından TBMM’ye sunulan yasa teklifine göre, halen yüzde 20 olarak uygulanan Kurumlar Vergisi, bu yılki kurum kazançları için 25, gelecek yılki kurum kazançları için de yüzde 23 olacak.

Kurumlar Vergisi 2021 için yüzde 25
03.04.2021
A+
A-

Gelecek hafta komisyonda görüşülmesi beklenen yasa teklifi, farklı alanlarda 16 düzenlemeyi içeriyor. Bunlar arasında, lokanta ve kafe çalışanlarına yönelik destek de bulunuyor. Buna göre, yiyecek ve içecek hizmet sektöründeki işyerlerindeki sigortalıların primleri, nisan ve mayıs ayında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Karşılanacak tutar, asgari ücret üzerinden hesaplanacak ve mahsuplaşma yoluyla işverene destek sağlanacak. Yine bu sektörde çalışan, ücretsiz izne ayrılan ve nakdi ücret desteği alamayan çalışanlara nisan ve mayıs dönemlerinde günlük 50 TL, aylık 1500 TL destek ödenecek. Bu sektörde olup nakdi ücret desteği alan çalışanlar için de destek ödemesi brüt bin 431 TL’den bin 500 TL’ye çıkarılacak.

GERİYE DÖNÜK YOK

Teklifle, prim teşviği, destek ve indirimlerden geriye dönük yararlanma imkanı kaldırılıyor. Bu düzenlemenin gerekçesi, “finansman sağlayan kurumun yükünün artmasına sebebiyet vermesi ve uygulamada karmaşaya neden olması” olarak belirtildi. Bir diğer düzenlemeyle de Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan tarımsal kredilerden, 2020 yılı sonu itibariyle, tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılanlar, yasanın ardından 3 ay içinde başvurulması halinde yeniden yapılandırılacak. Amme alacakları kapsamında haczedilen gayrimenkuller elektronik ortamda da açık artırma ile satılabilecek. Benzer şekilde menkul mallar da elektronik ortamda açık artırmayla satışa sunulabilecek.

HÜKÜMLÜ GÖRÜŞME VE YAZIŞMALARINA KAYIT

Hükümlüler, gerekli teknik altyapının bulunduğu kurumlarda elektronik posta gönderip alabilecek. Ayrıca hükümlüye gelen veya hükümlü tarafından gönderilen mektup, faks ve telgraflar dijital olarak kaydedilecek veya fiziki olarak saklanacak. Bunlar amacı dışında kullanılamayacak, kanunda açıkça belirtilen haller dışında hiçbir kişi veya kurumla paylaşılamayacak, herhangi bir soruşturma ve kovuşturmaya konu edilmemişse en geç bir yıl sonunda silinecek. Önceden bilgilendirilmek suretiyle, kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülerin yapacağı görüşmeler, kurum yönetimi tarafından dinlenebilecek ve elektronik cihazlar da dahil olmak üzere kaydedilebilecek. Bu kayıtlar, herhangi bir soruşturma ve kovuşturmaya konu edilmemişse, en gez bir yıl içinde silinecek.

Canlı Borsa – Altın Fiyatları – Döviz Kurları için Bigpara

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.