site okul selçuk izmir

DOLAR 8,0080
EURO 9,5390
ALTIN 464,78
BIST 1.321
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 16°C
Parçalı Bulutlu
site belediye selçuk izmir

İnşaat mühendislerinden İzmir depremi için 15 madde: Acilen yapılması gerekiyor!

İnşaat mühendislerinden İzmir depremi için 15 madde: Acilen yapılması gerekiyor!
12.11.2020
A+
A-

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi depremlerdeki hasarları en aza indirmek amacıyla yapılması gerekenlerin listesini çıkardı.
Düzce depreminin 21’inci yılında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi “Düzce depreminin 21’inci yılında İzmir depreminin gösterdikleri’ adlı 15 maddelik liste yayımladı.

Listede geçmişte yaşanan yıkımların bir daha yaşanmaması adına yapılması gerekenleri sıralandı.

İnşaat Mühendisleri Odasından yapılan açıklamada, “Vatandaşın binasının yapı güvenliği sorununun, yerel yönetimin mi yoksa merkezi yönetimin mi sorumluluğunda olduğu hala belli değildir. Afetler ile mücadelede yara sarmadan ibaret politikaları kağıt üzerinde bırakmış görünüyoruz. Ancak uygulamada gördük ki hala yara sarmaya devam eder durumdayız” ifadelerine yer verildi.

İzmir İnşaat Mühendisleri Odası’na göre yapılması gerekenler şöyle:

– Deprem ve fay hatlarını konuşmak yerine binaları nasıl dönüştürebileceğimiz konuşulmalıydı.

– Yapı envanterleri çıkarılmalıydı, yerel ve merkezi yönetimler bu konuda ortak bir yöntem bulmalıydı.

– 12 Kasım`dan sonra yönetmeliklerimizde köklü değişiklikler yapıldı, ancak mevcut yapılarımızla ilgili de çalışmalar yapılmalıydı.

– Proje ve uygulama kontrolleri kamu denetiminde olmalıydı. Meslek Odalarının denetim yetkisi alınmamalıydı. İnşaat kalitesi serbest piyasa koşullarına terk edilmemeliydi.

– Yapılan envanter çalışmaları kısıtlı bir bölgede kalmamalı tüm İzmir`e yaygınlaştırılmalıydı.

– Gerek Radius Projesi (1997-1999), gerekse 2009 yılında yapılan İzmir Afet Riskini Azaltma Sempozyumu ve daha sonra Balçova ve Seferihisar envanter çalışmalarının sonuçları yeterince değerlendirilmeliydi.

– Gelen yönetimlerin önceliği deniz kenarlarındaki sosyal alanları yenilemek değil, mevcut yapıların durumunu tespit etmek olmalıydı.

– Toplanma alanları ve barınma alanlarının ihtiyaç halinde kullanılabilmesi için düzenleme çalışmaları yapılmalıydı.

– İşin koordinatörlüğünde olan AFAD asli işi olan Afet riskini azaltma çalışmalarında daha etkili olmalı, siyaset üstü bir platform oluşturarak kurumlar arasındaki bilgi alışverişini sağlamalı ve Meslek kuruluşlarını sürece dâhil etmeliydi.

– TAMP İzmir kâğıt üzerinde bir plan olarak kalmamalı, yapılan tatbikatların sonuçları halkla paylaşılmalıydı.

– Halkı afetler konusunda bilinçlendirme çalışmaları daha fazla yapılmalıydı.

– Toplum Afet Gönüllüleri oluşturularak her mahallenin gönüllü kurtarma ekibi oluşturulmalıydı.

– Belediyeler kendi bünyelerinde bir afet acil durum planı oluşturmalıydı.

– Yerel ve merkezi yönetimler afet ve acil durum yönetim planlarını ayrı ayrı oluşturup ortaklaştırmalı, insan hayatı siyasete karıştırılmamalıydı.

– Belediyelerde kurulan Afet İşleri Müdürlükleri süreçte aktif rol alabilmeliydi.
EGEDESONSÖZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.