site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Manşet Haber, Spor, Üst Manşet 20 Kasım 2018

Zirve Dağcılık kutsal yolda

Son faaliyetlerinde 45 kişi ile Pergamon’un büyülü geçmişine yolculuk yapan Zirve Dağcılık üyeleri şimdide Labraundenos Kutsal Yolunu yürüyecekler

25 Kasım 2018 Pazar günü gerçekleşecek doğa yürüyüşünde 8 km. kısa ve kolay bir rotada yürüyecek olan Zirve Dağcılık Selçuk üyeleri kutsal yol yürüyüşünü Labranda Antik Kentinde sonlandıracaklar. Faaliyette ilk aracın şimdiden dolduğunu söyleyen Zirve Dağcılık yöneticileri katılmak isteyen doğa severlerin sosyal medya üzerinden kendileri ile iletişim kurmalarının yeterli olacağını ilettiler.

Milas’ın kuzeyindeki Kocayayla’da (14 km) bulunan Labranda, Karialıların haç yeri olup, dağların üstünde kutsal bir alan olarak kurulmuş antik kentlerden biridir. Labraunda (Labranda) ile ilgili en erken bilgiler, Antik Çağ’ın ünlü tarihçisi Heredot’dan öğrenilmektedir. Anadolu’nun güneybatısında yaşamış olan Karialılar için Labraunda oldukça önemli bir kült merkezidir. “Çift Baltalı Tanrı” Zeus Labraundos kültünün kökeninin, su kaynağı ve tapınak terasının hemen üzerindeki büyük kayaya dayandığı düşünülmektedir. Mylasa’dan (Milas) başlayan ve “Kutsal Yol” olarak adlandırılan 14 km uzunluğunda ve 8 m genişliğindeki taş kaplamalı bir yol ile ulaşılan Zeus Labraundos’un kutsal alanındaki en eski buluntular M.Ö. 5. yüzyıla aittir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk