site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Güncel, Manşet Haber 30 Temmuz 2013

Yolcu’dan Esnafa Uyarı ve Çağrı

korayyolcuSelçuk Ticaret Odası Başkanı, esnaf ve tacir kavramları arasındaki farklara dikkat çekti, ticaretli uğraşanlara doğru meslek örgütlerine katılmalarını önerdi.

Selçuk Ticaret Odası Başkanı Koray Yolcu, esnaf ve tacir kavramlarının sıklıkla karıştırıldığını belirterek yazılı bir açıklamayla esnaf tacir ayrımının önemine dikkat çekti. Ticaret Odası’na kayıt çağrısında bulunan Yolcu, “Bilanço usülü defter tutanlara kapımız açık. Selçuk’ta ticaret hayatının önündeki engelleri kaldırmakta beraberliğin gücünü kullanacağız. Gelin bu gücü işlerimizi geliştirmek için hep birlikte kullanalım” diye konuştu.

Kazancını götürü usulde vergilendirilenler ya da işletme hesabına göre defter tutanların esnaf olarak adlandırılabileceğini söyleyen Ticaret Odası Başkanı, esnaf ve küçük sanatkar kolları olarak belirtilen işleri yapanlar örneğin manikürcü, tamirci, kıraathane işletmecileri gibi geliri geçimlerini sağlayacak ölçüde ve genellikle beden gücüne dayalı çalışmanın esas olduğu faaliyetlerde bulunanların Esnaf Odası’na kaydolması gerektiğini söyledi. Buna karşın vergi usul kanununca bilanço esasına göre defter tutanların en genel tanımla tacir olarak adlandırılabileceğini belirten Koray Yolcu, muhasebe ve mali müşavirlere iş düştüğünü, bu ayrımın yapılmasında mükelleflerini yönlendirmeleri gerektiğini kaydetti.  İşletme hesabından bilanço hesabına geçen mükelleflerin Ticaret siciline kaydolmaları gerektiğinin altını çizen Ticaret Odası Başkanı Yolcu, “Esnafımız da tacirimiz de bize göre ekonomimizin mimarlarıdır. Ama bu ikisini birbirinden ayırmak lazım. Bu yıl sonunda yapılacak defter tasdiklerinde sıkıntı yaşanmaması için Selçuk’ta esnaf olarak iş yapan ancak bilanço usulüne geçen kişiler mutlaka konuyu takip etsinler” dedi.  Ustalık belgesiyle ilgili konuya da açıklık getiren Yolcu, “Ticaret siciline kayıt için ustalık belgesi istenmez. Odamıza kayıt için böyle bir belge istenmesi söz konusu değildir” şeklinde konuştu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk