uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Gülçin Sağlam 2 Temmuz 2015

Yap-Bozun saklı parçaları

Gülçin CEYLAN

“Yolculuk yapmayana mutluluk yoktur Rohita!
Ruhun gelişir,meyveler verir!
Dahası da var:

Yolculuğun zahmeti kusurlarını törpüler. Gezginlerin ayaklarında çiçekler açar!” diye devam etmekte “Atlıkarınca da Bir Tur Daha” adlı kitabında Tiziano Terzani’nin.

Bu cümleler her zaman savunduğum fikrimi destekleyen yönde. Bence, ki hepimiz için geçerli,birer yap-boz oyunundan oluşmaktayız aslında.Ve bizi biz yapan parçalar bir yerlerde saklı ve bizler bu saklı parçaları buluncaya kadar koşmalıyız şu hayatta. Belki bu parçalar çok yakınlarımızda belki çok uzaklarımızda ve bulana kadar gören gözler, gülen gözler ile bir ışığı arar eda ile aramalıyız. Bulduğumuzda muhakkak görmeliyiz ve alıp yerine yapıştırmalıyız. Ben olmalı hedefimiz, ben olmak ile bencillik kavramının arasındaki ince farkı bilerek.

Görünmez bir şekilde kendi içimizde büyürüz böylece, insan olmanın keşfini yaşar ,tadına varırız.Belki ve hatta çoğu zaman; hayvan dostlarımızdan insanlık kavramının ne olduğunu hatırlarız.

Ben hep derim benim çoğu parçam ülkemin bir çok yerine dağılmış durumda ve gezdikçe her bir parçayı tamamlayıp nefes alma sahamı genişletiyorum.

Yeni insanlar,yeni hayatlar ve bu muhabbetlerde benliğinden kısmen uzaklaşıp farklı diyarlara uçup rahat bir nefes almak.Belki yolda bir sincap görüp iki muhabbet etmek, kokarcanın tüm kokusunu boşaltmasını sağlayana kadar şebeklik yapıp nasıl koktuğunu öğrenmek, ileride bir kaplumbağa ile yarış yapmak, onun kimliğine bürünmeye çalışarak ağır ağır. Kuru yapraklar üzerinde hoplayıp zıplamak vs vs vs…. Bir de bakmışız gün sonunda eksik yap-boz parçalarından biri tepemize zembille düşer, tabi biz farkında olmadan, belki biz uyurken… Bu yap-bozun parçaları gökteki yıldızlar olmasın sakın geceleri biz farkında olmadan penceremizden içeri giren… kim bilir….
Gülçin SAĞLAM

yapboz1

yapboz2

Yorumlar (4 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk