uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Serap Tekbıçak 20 Ağustos 2013

Uzaklarda Bayramı Yaşamak

serap-tekbicakGecikmeli de olsa bayramın ardından, o üç gün içine hissettiklerimi yazmasam olmazdı.

Evinizden, alışık olduğunuz tüm o çevreden uzakta yaşadınız mı? Pek çoğumuz gurbeti yaşamışızdır, bu dünyada attığımız her adım biraz gurbetti. Ama hiç uzaklarda bayramı yaşadınız mı? Belki evet, belki de hayır… Belki bayramları önemsersiniz belki de hiç umursamazsınız. Ben önemseyenlerden biriyim ve ilk kez bir bayramı evimden ailemden uzakta geçirdim. Buruk bir tat verdi bu bana. Yalnızlığa alışmış olmam gereken bu hayatta ( hepimiz sonuçta yalnızız ) ben bunu çok daha yoğun bir şekilde hissettim.

Bayram temizliği, evi dağıtmama tembihleri çok uzakta kaldı, her an gelebilecek olan misafirlerin gerginliği, alınan misafir şekerleri ve bizim evin değişmez bayram alışkanlığı olan kabuklu fıstık… On sekiz saatlik bir mesafede ve eminim ki bensiz eksikti.

Kızgınlıklar, kırgınlıklar bayramın hatırına rafa kaldırıldı, yapmacık belki de; ama bayram tebrikleri gönderildi. Şu kesin ki bayram her evde aynı coşkuyla yaşanmadı. Bütün bir yılın acısı, hastalıkları, zorlukları ve kayıpları unutulmuyor sadece yüzlerdeki tebessümlerle üstü örtülüyor bayramın bitimine kadar.

Yine de bayramlar bize kalan en güzel günler. Alışılagelmiş bayram mesajları bana göre değil; ama dargınlıklar ve hesaplar bir kenara bırakılmalı… Bu yalnızca bayramlar için değil her zaman geçerli olmalı; çünkü hayat dargınlıklar, kızgınlıklar ve küçük hesaplar için çok kısa…

Kırgınlık ve üzüntünün olmadığı ömürler diliyorum.

Saygılarımla…
Serap Tekbıçak

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Toplumda Kadına Bakış

Toplumda Kadına Bakış

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk