uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Güncel, Manşet Haber, Üst Manşet 30 Nisan 2014

Ünlü Tarihçi Fariba Zainebaf Selçuk’ta

FARİBA ZARİNEBAF SELÇUKTA (1)

ABD Kaliforniya Riverside Üniversitesi Tarih Bölümü hocalarından Fariba Zainebaf yeni kitabı hakkında araştırmalar yapmak üzere Selçuk’a geldi. Üniversitenin Ortadoğu ve İslam Araştırmaları Programı Direktörü olan Fariba Zarinebaf özellikle Osmanlı imparatorluğu, Orta Doğu, Kafkasya, İran ve İslami sosyal yaşamı uzmanlık alanları olarak seçtiğini söyledi.

Fariba Zarinebaf Chicago’daki llinois Üniversitesi’nden lisans diploması ile mezun oldu. Doktorasını İslam tarihi üzerine yine Chicago Üniversitesi’nde yaptı. Sırasıyla Virginia Üniversitesi, Northwestern Üniversitesi, Chicago’daki Illinois Üniversitesi ile Bilkent Üniversitesinde dersler verdi. Halen ABD. Kaliforniya Üniversitesi Tarih Bölümünde hoca olarak çalışmaktadır.

Neden Efes ? sorumuza;

Kapitülasyonlar, bazen, Avrupa devletleri ve tüccarlar ile bir dizi ikili anlaşmalar, bazen de Avrupalı güçler karşısında Osmanlı’nın ekonomik gerilemesinin ve bu gerilemenin sebebi sayılan tavizlerin sembolü olarak tutulur.

Bu araştırmayı kapitülasyonların gölgesinde Osmanlı Galata, Efes ve diğer liman kentlerinde yaşanan hukuk ve diplomasiyi daha geniş bir çerçevede ele almak amacıyla gerçekleştirdiğini söyleyen tarihçi; Efes, Ön Asya Eyaleti’nin hem kültürel hem de ticari başkenti olma sebebiyle çok önemli bir merkezdir. Aynı zamanda Batı ile özellikle İstanbul Galata Limanından önceki dönemde yapılan ticaretin 13 yy’a kadar olan bölümünde çok önemli bir işlevi yerine getirmiştir.

Bu araştırmayla, Efes, Osmanlı ve Ceneviz limanları arasındaki eski çağlardan günümüze kadar birbirleriyle olan çok önemli bağlantıları gün yüzüne çıkarmayı amaçlamaktayız dedi.

HABER: MEHMET UYAROĞLU

HABERİN VİDEOSUNU AŞAĞIDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ…


ÜNLÜ TARİHÇİ FARİBA ZARİNEBAF SELÇUK’TA

FARİBA ZARİNEBAF SELÇUKTA (2)

FARİBA ZARİNEBAF SELÇUKTA (3)

 

Yorumlar (1 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk