uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa İbrahim Soğutmaz 16 Ekim 2014

Ülkenin Geldiği Hal

ibrahim-sogutmaz-fotoÜlkenin geldiği durum hakkında herkes bir şeyler söylüyor. İktidar yanlısı olan basın; hiç bir ülkenin hükümetinin övülmediği kadar hükümeti överken, iktidara körü körüne zıt olan basın ise neredeyse cehennem tablosu resmediyor.

Bugün gelinen noktada aslında herkes her şeyi biliyor. Bazen insanlar gibi toplumlarda düşüncelerini gözleri ile ifade eder. Bu türden bir toplumsal tepkimeyi izliyoruz aslında. 1980 sonrası kuşak bugün iktidarda olan zihniyeti anlamadı ve anlamayacak da. Anlamış gibi görünenlerde aslında anlamadıklarından dolayı sürekli olarak hükümetin bir bildiği vardır şeklinde cümlelerle konuşmalarına son veriyorlar.

Ülkede hiç bir hükümet döneminde olmadığı kadar iş kazaları oldu ve bu üzücü kazalarda işçilerimiz can verdi, şehit oldu. Ancak yine hiç bir ileri demokraside örneklenemeyecek şekilde ilgili bakanların bırakınız istifası, kamuoyu huzurunda bir pişmanlık sergileme zahmeti dahi olmadı.

Ülke sözde büyürken, yanlış özelleştirmelerle memleketin malları düşük meblağlar karşılığı satıldı, alıcı firmalar ise daha yüksek karlarla bu devlet mallarını ellerinden çıkardılar. Madem daha yüksek fiyata satılabiliyordu o zaman hükümet neden düşük fiyatla memleketin mallarını özelleştirdi?

İlk kez Cumhurbaşkanını halk seçti, seçimler zaten fırsat eşitliğinin olmadığı güçlünün bağıra bağıra meydanlarda at koşturduğu bir havada geçti. Sonuçta beklenen oldu Sayın Cumhurbaşkanı seçimleri kazandı. Aksi zaten bu şartlar altında olamazdı. Halk güzel bir güdülendirme ile yine maalesef muhalefete yüklendi. Oysa ki tüm iş adamları ve sermayedar kesim zaten düzenden ve ekonomik sistemden memnun iken asgari ücretlinin sandıkta işini kaybetmemek adına nereye oy vereceğinin önemi yoktu.

Bir yolsuzluk operasyonu oldu, operasyonda Emniyet Müdürü, Cumhuriyet Savcısının talimatını yerine getirmedi hatta direndi netice olarak yolsuzluk operasyonu haklı mıydı? haksız mıydı? millet anlamadan gündemden düştü gitti. Ardından bu kez operasyonu yapanlara operasyon yapıldı ve tutuklamalar bir birini izledi. Halkın yargıya olan siyasetten uzaktır bakış açısı da delik deşik edilmiş oldu. Bu arada bölücü örgüt ise sözde çözüm sürecini yine lehine çevirdi ve sokaklar cehenneme döndü, tavizkar bir yaklaşım ile şehit gelmeyecek hedefi ile terörle mücadele edebileceğini ileri süren iktidar, terörün dağdan şehre inmesini adeta anlamsız şekilde izledi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde huzur ve asayiş artık kağıt üzerinde trajik ifadeler olarak kaldı. Bayraklar yakıldı, insanların dükkanları yağmalandı ancak müsebbipler gerekli cezaları almadı. Ancak ülkede en ufak hırsızlık ve adi suç cezasız kalmaz iken bölücü propaganda ve teröristlerin yargılanmaması insanların gözünden kaçmayan acı bir gerçek olarak kaldı.

Ortadoğu politikasını zaten anlatmama gerek yok. İki milyonun üzerinde insan sınırlarımızda kontrolsüzce dolaşıyor bu insanların uyuyan bir hücre olabileceği vakti zamanı geldiğinde neler yapabileceklerini düşünmek dahi istemiyorum . Sözde iki yıl önce Cuma’ yı Şam’ da kılacaklardı, ne kadar üzücü, şimdi ise bırakın Cuma namazını, o bölgede insanlar birbirlerinin cenaze namazlarını zor kılıyor haldeler. “Müslüman’ın diğer bir Müslüman’ a canı, malı ırzı haramdır” Hadis-i Şerifinden fersah fersah uzak bir Müslüman dünya oluştu, insanlar birbirlerinin kanında boğuldu.

Devlet otoritesi adeta ayaklar altına alındı, insanlar imparatorluk değil imparatorluklar kuran bir neslin evlatları olduklarını unuttular. Öz benlikten uzaklaşma ve Türk’ ün adeta asimilasyonu başladı, Türk kelimesi öcü gibi sözü edilmemesi gereken, adeta cümle içerisinde bile ekranlarda artık duyulmayan bir kelime oldu. Biz bunları yazdık, en azından yazabilme cesaretinde bulunduk. Ancak sessiz milyonlar, bugün ve geleceğimizdeki olumsuzluklardan siz sorumlusunuz zira en ufak bir tepkide dahi bulunmadan ve oy hedefinizde değişiklik olmadan adeta selam çakıyorsunuz. Sağlıcakla kalın…
İbrahim Soğutmaz

Yorumlar (1 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Alın Teri, Emek ve Umut

Alın Teri, Emek ve Umut

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk