site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Güncel, Manşet Haber, Üst Manşet 6 Kasım 2016

Ülgür: Bunun Adı İşten Çıkarmadır

Selçuk Belediye Başkanı Bakıcı, bütçede tasarruf sağlamak amacıyla memur ve işçi personeli dönüşümlü olarak ücretsiz izne çıkarma kararı aldı. Uygulama tartışma yaratırken eski Belediye Başkanı Ülgür, “Böyle bir uygulama yok… Bunun adı işten çıkarmadır” dedi.

Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, başkan yardımcıları ve müdürler ile yaptığı toplantının ardından tartışılacak bir uygulamaya imza attı.
Başkan Bakıcı bütçede tasarrufa gitmek için belediye bünyesinde çalışan memur ve işçileri 2017 yılının Mart ayına kadar dönüşümlü olarak ücretsiz izne çıkarma kararı aldı.

Karara Selçuk Belediyesi Eski Başkanı Vefa Ülgür’den tepki geldi. Ülgür, uygulamanın kalıcı çözüm olmayacağını ifade ederken Bakıcı’nın ekonomi politikalarını sert bir dille eleştirdi.

BORÇSUZ BIRAKTIM AMA ONLAR
Ülgür, “Ben bıraktığımda 374 personel vardı şimdi 900 civarında personel var. Belediyenin 8 milyon borcu vardı. Bunun 5 milyonu iller bankasınaydı. 3 milyon da borçlu carisi vardı. 9 milyona yakın da bir alacağımız vardı. Aşağı yukarı borçsuz bıraktım ama onlar öyle görmüyor” dedi.

BUNUN ADI İŞTEN ÇIKARMADIR

Ülgür uygulanacak politikanın çözüm olmayacağını söylerken ilerleyen dönemlerde yaşanabilecek sıkıntıları dile getirdi.

Ülgür, “Bunların yaptığı uygulama çözüm değil. Belediyenin dengelerini öyle bir bozdular ki, gelir toplamıyorlar, istihdam politikaları yanlış, finans politikaları yok. Bu üç unsur olmayınca yürümüyor. Şimdi faturayı işçiye kesiyorlar. İşçinin yapacağı fedakarlık bunları kurtarmaz. Çünkü köklü çözüm değil. 2-3 ay nefes aldırır. Belki aldırmaz. Önerileri istihdam giderlerini yüzde 18 düşürür. Bir yıl içinde faydası bu olur. Bunun diğer adı tasarruftur oda işçi kabul ederse… Zaten böyle bir uygulama yok. Bunun adı işten çıkarmadır. Biri gider mahkemeye başvurursa kötü niyetten bir sürü de tazminat öderler. İşçi kabul ederse bunu yapabilirler kabul etmezse yine yapamazlar” diye konuştu.

DAİRE MÜDÜRLERİ SALTANAT SÜRÜYOR

Ülgür belediyenin ekonomi politikalarını da eleştirdi ve “Gelirlerini toplamıyorlar. Kaymakamlığa, spor kulüplerine, yandaşlara peşkeş çekiyorlar. Reklam ilan vergilerini, işgaliyeleri eşit toplamıyorlar, işgal harçlarını kendi partililerinden almıyorlar. Belediyenin bütün politikaları yanlış… Bir tek şeyle belediyeyi bu kadar batıramazsın. Demek ki bir sürü yanlışın var. Hala daha onun farkında değil. Tek problem istihdam politikası da değil. Ekonomi politikaları yanlış… Bütün daire müdürleri saltanat sürüyor. Belediyede yüzlerce araç var. Zaten belediyenin işleri görülüyordu. Ben iller bankasından kredi aldım, dörtte birini kullandım. Kalanı araç alımıydı, kullanmadım, gittiler kullandılar. Araç lazım değil ki, niye alıyorsun? Araç aldığın zaman içine şoför koyuyorsun, benzin alıyorsun…” açıklamasını yaptı.

ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL…

Ülgür, “Belediyenin önümüzdeki 5 yılı şimdilik gitmiş durumda. Belediyenin yıllık bütçesi 50 milyon lira. 1 yıllık bütçesi kadar borç yapılmış durumda. Belediyenin yatırım gücü de bütçesinin yüzde 30’u kadardır. 15 milyon olduğuna göre şimdi 3 yılını yediler. Yeni gelen arkadaşa kadar 5 yılı gider” ifadelerini kullandı.
HABER: Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ

Yorumlar (2 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk