uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Gülçin Sağlam 7 Temmuz 2015

Tulum ile Horon Aşkı

Gülçin SağlamTulum ve Horon ,aslında iki aşık.Kemençe ise bu aşkın kokusuna el veren bir tılsım diğer adı ile komşuları.Çoğunun fark edemediği ,fark edenlerin bu büyük aşkın elinden tutarak coştuğu,bu ikilinin keyfiyeti ile keyiflendiği garip bir tılsım; tulum ile horon arasındaki aşk.

“Bu ikilinin, yurdumun cennet diyarı Karadeniz olduğunu düşünenlere kısa bir bilgi.Horon Karadeniz dışında ,savaşlar sonucunda göç edip daha çok Adapazarı,İzmit,Bolu,Bursa gibi illere yerleşen Karadenizli muhacirler ile 1923 Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesinde bölgeden Yunanistan’a gönderilen Hıristiyan Rumlar ve Gürcistan’ın Acara bölgesinin halkı tarafından,horon milli bir dans olarak oynanmaktadır.

Erkekler tarafından oynanan horonlar ne kadar hızlı ve sert ise, kadınların oynadığı ve ‘kız horonu’ denen horonlar da o kadar yumuşak ve zarif hareketler ile oynanır.”

Tulum ile horon arasında, ikili büyülü konuşma başladığında,bu coşkuya eşlik etmeyen kalmaz,kalamaz. Mutluluğun elinden tutarsan mutlu olursun,güzelliği ararsan görürsün.Mutluluk toprak ise, güzellik üzerinde yetişen bir çiçektir,sulamak lazım, korumak lazım ve böyle aşklara eşlik edip büyütmek ,coşmak ,bazen abartmak,bazen dibine kadar suyunu çıkartmak lazım böyle keyfiyetlerin.O zaman o da mutlu olur ve coşar.Dolayısıyla bizlerde.

Tabii ki böyle güzelliklere gönül vermek,emek vermek,çoğu zaman birçok şeyden ödün vererek, yaşatmak adına beslemek lazım bu güzellikleri.Aksi durumda nasıl şakısınlar,bizi mutlu etsinler.

Tulum insanı bulutların üzerine oturtup gezdirir, gökyüzündeki arkadaşlar ile konuşturur, hayaller ile buluşturur,bulutların üzerindeki hamakta sallandırır.Horon ise ‘çok daldın gittin, biraz da coşalım’ der ve başlar her şey. Bulutların üzerinde uzanarak, iki elin çenende aşağıyı, bazen yukarıyı seyrettiğin güzel dakikaları aşağıda coşmak adına kendini aşağıya bırakırsın. Salınan bir kuşun kanatlarına atlar ve horona dahil olursun. Güzel insanlar ile yaptığında daha da coşarsın .

Sizleri mutlu edecek şeyleri muhakkak keşfedin ve ellerinden tutup büyütün ki kirlilikten uzak bir dünya için adım atmış olalım diyorum, nacizane…
Gülçin Sağlam

horon

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk