site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Ekonomi, Manşet Haber, Üst Manşet 22 Ocak 2016

TÜİK açıkladı: İzmir’in yaşam endeksi!

TÜİK ‘İllerde Yaşam Endeksi’ni açıkladı. İzmir, gelir ve servet sıralamasında üçüncü, altyapı hizmetlerine erişim konusunda ise ikinci sırada yer aldı.

TÜİK, ‘İllerde Yaşam Endeksi’ çalışmasıyla ilk defa vatandaşların yaşam kalitesini şehirler bazında ölçmeye yönelik bir çalışma yaptı.

Konut, çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, alt yapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere 11 başlığı kapsayan çalışmada 41 gösterge incelendi. Yaşam endeksinde en yüksek değeri Isparta alırken, Muş en düşük endeks değerini aldı.
İllerdeki yaşamın tüm boyutlarıyla izlenmesi ve iyileştirilmesi amacıyla yapılan çalışmada, İzmir, gelir ve servet sıralamasında üçüncü, altyapı hizmetlerine erişim başlığında ise ikinci sırada yer aldı.

İZMİR GELİR VE SERVETTE ÜÇÜNCÜ, ALTYAPIYA ERİŞİMDE İKİNCİ!

Kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılama, ekonomik ve kişisel risklere karşı korunma imkanı sunan gelir ve servet boyutunda İzmir üçüncü oldu.

Altyapı hizmetlerine erişebilme kapasitesi ve memnuniyetini göstermesi açısından yaşam kalitesinin önemli bir boyutunu temsil eden altyapı hizmetlerine erişimde ise, İzmir ikinci sırada yer aldı.
Yeşim YAVUZER / EGEDESONSÖZ

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk