uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Serap Tekbıçak 18 Ekim 2013

Toplumsal Yanlışlık

serap-tekbicakToplumun bize biçtiği rollere ayak uydurmaya bu kadar konsantre olmuşken, diğer insanların gözündeki statüyü de çok fazla önemsiyoruz. Bir bakıma bir yandan toplum bir yandan da biz kendimizi bu kalıplar içerisine hapsediyoruz.

Yeni insanlarla tanışıp onları gözlemlemek son günlerde yaptığım işlerden biri ve gördüğüm sonuçlardan hoşnut olmadığımı söylemek isterim. Dışarıdan çok efendi ve mutaassıp görünen kişilerin ne derece zayıf kişiliklere sahip olduğunu fark etmiş olmak son derece rahatsız edici bir durum.

Tabi ki bu tarz davranışlar sergilemeyen kişileri tenzih ederim; ancak bazıları o kadar yoğun dinsel kalıba zorlanmış ki sapıkça düşüncelerini kendilerine göre zayıf olduğunu düşündükleri kişiler üzerinde uygulama isteklerini ustalıkla gizliyor ve fırsat bulduklarını düşündüklerinde bu fırsatı değerlendirmeye çalışmaktan bir an geri durmuyorlar. Toplumların dinsiz olmayacağını kabullenmiş bir bakış açısına sahip olmakla beraber bu derece yozlaşmış bir dinin ne kadar topluma faydalı olduğu konusundaki endişelerimi de gizleyemem.

Bu şekilde yola çıkan kişilerin zaman zaman çocuk gelinler, tecavüz vakaları vs. gibi çirkin olaylara karıştıklarını görmek şaşırtıcı olmuyor doğal olarak; ancak durumun vehameti de acı verici düzeye ulaşıyor.

Dışarıdan saygı duyulan biri olmak isteği yüzünden olmadığımız kişiler gibi görünüp, bu görünene hiç yakışmayan işler peşinde koşuyoruz ( koşuyorlar )! Beynin sapkınlığı bu noktada ortaya çıkıyor ve insanlıktan uzak davranışlarla sonuçlanıyor.

Tabi ki insanların daha çok saygı duyulma isteğini anlıyorum; fakat uygulamada bunların tamamen yalan olduğunu bilmek insanlara duyulan hayal kırıklığını perçinliyor. Oysaki rol yapmaktan ziyade o örnek insan olmak için uğraşılsa, tamamen olmasa da bundan çok daha iyi sonuçlar alınabileceğini biliyoruz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Hayatın Köşesinden Bakış

Hayatın Köşesinden Bakış

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk