uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Mehmet Uyaroğlu 7 Temmuz 2015

Tarihi Belevi-Şirince Yolu Açılmalıdır

mehmet-uyaroğlu1Her yıl binlerce yerli yabancı turistin ziyaret ettiği Şirince yolu sos veriyor. Varlığı mübadele öncesine dayanan yolda ilk önceleri Şirince’de yaşayan Rumlar ürettikleri incir, tütün ve üzümü satmak için geçmişte at arabalarını kullandılar. 50’li yıllarda genişletilen stabilize yolda bu sefer Şirince’de ikamet eden mübadiller ilçeye jiplerle ulaşımlarını sağladılar.

Günde 3-5 aracın geçtiği o yol ne yazık ki bugün binlerce aracın geçtiği yolun aynısı.

Cumartesi ve Pazar günleri artan yoğun trafik nedeniyle yolculuk yapmak neredeyse imkansız hale geldi. Bir minibüsün zorla geçtiği yolda koca koca otobüsler vızır vızır çalışıyor.

Son yıllarda artan iç turizmin en önemli odaklarından biri olan Şirince’nin yol ve otopark sorunu gün geçtikçe artarak büyüyor.

Selçuk içine inen diğer yolun buna geçici çözüm getirebileceği bir gerçek. Fakat kalıcı çözüm Belevi üzerinden eski tarihi toprak yolu araç yolu olarak düzenlemekten geçiyor.

Yetkililerinde bir an önce söz konusu dar asfalt yola çözüm için adım atmaları kaçınılmaz. Tarihi Belevi-Şirince yolunun açılması hem Selçuk için yeni bir turizm potansiyelinin ortaya çıkmasına, hem de otoban nedeniyle toprakları azalan Belevi halkına ekonomik bir katkının oluşmasını sağlayacaktır.

Belevi Selçuk’un en büyük ve ekonomik anlamda üretim gücü en yüksek mahallesi olmasına rağmen, bu güne kadar gerekli önem maalesef verilmemiş, Selçuk’a bu kadar yakın fakat bir o kadar da uzakta tutulmuştur. Belevi tarihi Belevi-Şirince yolunun açılmasıyla Selçuk bütünselliği içinde gereken önemi ilk defa görme şansına sahip olacaktır. Belevi’de Şirince gibi Selçuk’un mahallesi değil mi?

Hem Şirince’nin önünü açmak, hem de Belevi’yi potansiyel turizm ile tanıştırmak zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü Belevi sınırları içerisinde turistlerin ziyaret ettiği anıt mezar bulunmaktadır.

Mehmet Uyaroğlu

Yorumlar (5 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Nuh Tufanı Gerçek Mi?

Nuh Tufanı Gerçek Mi?

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk