uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Kültür Sanat, Manşet Haber, Üst Manşet 25 Mayıs 2018

Selçuk’ta Müzeler Haftası Kutlandı

Her yıl 18-24 Mayıs tarihlerinde kutlanan Müzeler Haftası, bu yıl da hafta boyunca farklı yaş grubundaki kişilere yönelik değişik etkinliklerle kutlandı. Müzeler Haftası buyunca Efes Ören Yeri, Efes Müzesi ve Selçuk Kent Merkezinde Efes Müzesi Müdürlüğü tarafından bir çok etkinlik düzenlendi.

Efes Müzesi Hikmet Gürçay Sanat Galerisi’nde Anadolu’nun Renkleri Kıtre Bebek Sergisi, Efes Müzesi Konferans Salonu’nda Tarihçi Pınar Sözer Tonga ile Eğitim Semineri, Efes Celsus Kütüphanesi’nde Karagöz’ün Karasevdası adlı müzikal, Efes Odeon (Küçük Tiyatro)’da Çocuk Konseri ve Pantomim Gösterisi, Artemision’da Selçuk Milli Eğitim Müdürlüğü Okuma Etkinliği, Selçuk Belediyesi Kent Belleği’nde Prof.Dr. Gürcan POLAT ile “Antik Heykeli Anlamak” ve Dr.Ahmet UHRİ ile ” İzmir’in Heykelleri” adlı konferanslar düzenlendi.

Müzeler Haftası Kutlamaları kapsamında Efes Celsus Kütüphanesi’nde düzenlenen Karagöz’ün Karasevdası adlı müzikal Arkeolog Veysel DAĞ tarafından yazılıp yönetilirken oyunun müziklerini canlı performansla Efes Bandosu yaptı.

Büyük beğeni toplayan müzikalin oyunculuklarını, İlker KILIÇER, Ömer Faruk YILDIRIM, Cenk Behram SU, Manolya YILDIZ yaptı. Metin düzeltmelerinin Ömer Faruk YILDIRIM’ın yaptığı müzikalde ses ve ışık görevini Süleyman DOĞANER üstlendi.

Oyunun yazarı Veysel DAĞ: “Aşkın tetiklemesi ile kültürler (Türk/İslam’dan Roma’ya) ve yüzyıllar (M.S. 14 yy dan M.S. 3 YY,a) arasında yapılan bir yolculukta karşılaşılan farklılıklar, uyumsuzluklar karşısındaki dirençlerin, bazen hüzünlü bazen de güldürücü öğelerle işlendiğini; ayrıca oyunun ücretsiz olarak toplum yararına, gönüllü profesyonel müzisyenler ve oyuncular tarafından icra edildiğini” söyledi.

DAĞ konuşmasına şöyle devam etti; “Ramazan ayının geleneklerinden biri olan Hacivat ve Karagöz’ü Ramazan ayında Efes’e getirerek, bu gelenek başka bir atmosferde yaşatılmış ve Müzeler Haftası ruhuna uygun, izleyicilerin Efes Antik Kenti Celsus Kütüphanesi önünde, ilk kez bir tiyatro oyunu ile keyifli bir gece yaşamaları sağlanmıştır” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk