site okul selçuk izmir

DOLAR 6,8612
EURO 7,7521
ALTIN 392,22
BIST 8,5740
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 36°C
Sıcak
site belediye selçuk izmir

Selçuk Belediyesi’nden gençlere psikodrama eğitimi

Selçuk Belediyesi’nden gençlere psikodrama eğitimi
14.12.2018
A+
A-

Selçuk Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından üniversite sınavına hazırlanan gençlere psikodrama eğitimi verilecek. “Geleceğim, Hayallerim ve Mesleğim” konulu gençlere yönelik düzenlenecek psikodrama eğitimi için 27 Aralık 2018 tarihine kadar Selçuk Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne başvuru yapılabilecek.

Selçuk Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere yönelik psikodrama eğitimi düzenleniyor. Öğrencilerin meslek seçimi sürecinde öncelikle kendilerini iyi tanımalarını, hayattan beklentilerini saptayabilmeleri, bunlara bağlı olarak gelecekten beklentileri, hayalleri ve bulundukları mevcut durumu kavrayarak kendilerine uygun bir yol haritası çizmeleri sağlanacak. Bunun yanı sıra öğrencilerin verimli ders çalışmaları konusunda varsa eksiklikler de yine psikodrama eğitimi ile tamamlanacak. On hafta boyunca sürecek eğitim Selçuk Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Psikolog/ Psikodramatist Özgül Karaalioğlu Yavuz tarafından verilecek.

Gençlerle geleceği canlandırarak; onları geleceğe hazırlayacağız

Genç bireyler için gelecek hayallerini saptamak, bu hedeflerin ulaşılabilirliği ve kişilik özelliklerine uygun ve gerçekçi olması açısından psikodrama eğitiminin önemine değinen Psikolog Psikodramatist Özgül Yavuz Karaalioğlu; “Gençlerin gelecek ve meslek ile ilgili hayallerinin gerçekliği test etmek ve sınav kaygısıyla baş etmelerini sağlamak amacıyla bir kez daha psikodrama çalışması düzenliyoruz. Psikodrama insan ilişkileriyle çalışan bir bilimdir. Bir grup terapisi yöntemi olarak gruba etkin ve üretken hale gelmek için olumlu hedefler belirleme konusunda beceri kazandırır. Psikodrama sahnesinde yapılan canlandırmalarda hayal edilen mesleğin gelecekteki durumu sahnede canlandırılır. Çalışılan mekan, kimlerle çalışıldığı, yapılması gereken işler bugünde canlandırılırken kişi mesleğin kendine uygunluğunu test eder ve aynı zamanda o heyecanı sahnede tatmak, hayalleri gerçekleştirmeye, hedefleri belirlemeye yönelik motivasyonun artmasını sağlar.   Kişi böylece o mesleğin kendisine uygun olup olmadığını deneyimlenmiş olur” dedi.

Psikodrama grup dayanışmasıdır

Yaklaşık yedi yıldır psikodrama eğitimi veren Psikolog/ Psikodramatist Özgül Karaalioğlu Yavuz grup çalışması şeklinde gerçekleşen psikodrama çalışmasının sınav kaygısını aşmadaki önemine değinerek; “Grup içinde, sınava hazırlanma sürecinde yaşanılan kaygıların, yaşantıların paylaşılması, gençlerin sınava hazırlanırken yaşadıkları zorlukların kendilerine özgü olmadığını görmelerini sağlamaktadır. Doğaçlama çalışmaları ile ihtiyaç duydukları motivasyon ve enerjinin artması hedeflenmektedir. Böylelikle sınava ilişkin kaygılar azalır; enerjilerinin artmasıyla ders çalışmaya ilişkin istek artar. Grup birbirini tüm bu hazırlık sürecinde motive eder ve birbirlerine destek olur” dedi.

Prof. Dr. İsmail Aka Kütüphanesi ve Sosyal Etkinlik Merkezi’nde 10 hafta sürecek olan eğitim Selçuk Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Psikolog/ Psikodramatist Özgül Yavuz Karaalioğlu tarafından verilecek eğitim için Umut Psikodrama Enstitüsü’nden süpervizyon desteği alınacak.

“Geleceğim, Hayallerim ve Mesleğim” konulu psikodrama eğitimine katılmak isteyen öğrenciler 27 Aralık tarihine kadar Selçuk Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne başvuru yapılabilecek. İletişim ve Ayrıntılı Bilgi İçin: 892 69 25 – 172

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.