uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Serap Tekbıçak 24 Aralık 2014

Saçı Uzun Aklı Kısa Mı Dedi Biri ?

serap-tekbicakBazı insanlar her şeyi en iyi kendileri biliyormuş gibi düşünürler. Bu onların dünya üzerinde yaptıkları ve yapamadıkları her şey için bahane teşkil ettiğinden, böyle düşünmek vicdanlarını rahatlatır. Hele ki bu kişilerin cinsiyeti erkekse başka türlüsünü görmek mümkün değil gibidir.

Cinsiyetlerinin ve yaşadığımız toplumun ataerkil olmasının onlara bu hakkı doğuştan verdiğine olan inançlarını pekiştirdiği malumunuzdur. Onlara göre kadın, çok düşünmeyi ve doğru düşünmeyi beceremeyen , bazı kesimlerin dediğine göre ‘fıtratında’ doğru düzgün düşünme bulunmayan yaratılmışlardır. Bu düşünce sonucunda kadın, ancak onların düşündüklerini ve söylediklerini sorgusuz sualsiz onaylamaktan başka bir davranışta bulunamaz. Bir düşünürsek; kadın, evlenmeden önce babası, ağabeyi, kardeşi yani evdeki çevresindeki erkeklerin dedikleri gibi düşünmek, davranmak durumundadır, aksi kabul edilemez(!). Sonrasında evlendirildiğinde; kocası, kayınpederi ve hatta kayınbiraderi ne derse, nasıl düşünürse , düşünmek ve izin verildiğinde konuşmasında bunu savunmak zorundadır.

Kadın, düşündüklerini söylediğinde, çok bilmiş; şimdiye dek alışılmışın dışında tek bir düşünceyi savunmuyorsa, kendince yeni kurallar ve düşünceler üretme gafletine düştüyse kuş beyinli oluyor. Allah’ın hepimizi yarattığını bilen bir kısım insanlar , kadına da beyin verildiğini nedense unutuyor. Çünkü unutmak işlerine geliyor, unutmazlarsa kadının yüzyıllardır kendisine verilen hizmetçi, kuluçka makinesi görevlerini reddedeceğini biliyor. Kadının okumasına da, çok fazla kendini geliştirmesinede ve hatta iyi bir maaşla iyi bir işte çalışmasına da işte bu nedenle karşı çıkıyor , bir şekilde engellemeye çalışıyorlar. Hükümdarlıklarının kadının okumasıyla ve kendi ayakları üzerinde onlara muhtaç olmadan yaşamaya başlamasıyla zedeleneceğini ve hatta zamanla yıkılacağını biliyorlar. Kadının vücut olarak zayıf olmasını kendileri için bir fırsat gören ve bana kalırsa ‘fıtratında’ bencillik olan bu insanların azalması için eğitimin daha da önemli olduğunun fark edilmesi gerek. Kadının cinsiyetinden ziyade, insan olduğunun ve toplumun iyileşmesi üzerindeki derin rolünün hatırlanması, hepimiz için önemli ve durum şuan itibariyle vahimdir . Eğitimin aile içinde başladığını hatırlarsak eğer, kadına aile içindeki davranışın ilerleyen zamanlarda taklit yoluyla öğrenme sonucunda tekerrür edeceğinin farkına varılmalı. “Benim oğlum ne isterse yapar!” veya “ Sen kız çocuğusun ,anlamazsın” benzeri cümleler bugünkü vahim durumun temelini oluşturdular. Kadın, artık siyasetten, ekonomiden, şoförlükten ve yönetimden anlıyor, erkeklerden daha iyi iş çıkaran kadınların sayısı azımsanacak kadar değil. En güzel örnekleri de hiç uzakta aramaya gerek yok. Tarihimizdeki Hürremler, Kösemler , koskoca padişahlar dünyayı titretirken , kaba kuvvet olmaksızın bu padişahları fethedip bir şekilde hiç kimse farkında olmadan devleti yöneten kadınlar… Velhasıl beyler, dönem artık sizin döneminiz değil, kadınları küçümseyip, gururlarını kırarak onlara engel olamazsınız, gerçeği görün ; kadınlar sizin geçmişiniz ve geleceğiniz… Sevgi dolu günler dilerim…

Serap Tekbıçak

Yorumlar (1 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

BABADIR O

BABADIR O

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk