site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Güncel, Manşet Haber, Üst Manşet 9 Mayıs 2016

Patrik Bartholomeos Selçuk’ta

Dinlerin buluşma noktası Selçuk bu yıl da Aziz Yuhanna Yortusu’na ev sahipliği yaptı. İzmir programı kapsamında Selçuk’a gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos, Saint John Kilisesi’nde Aziz Yuhanna’nın ölümü sebebiyle düzenlenen ayini yönetti. Bartholomeos, ayin sonrası önce Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı’yı, daha sonra ise Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı’yı makamında ziyaret etti.

Sabah saatlerinde Saint John Kilisesi’nde Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı tarafından karşılanan Patrik Bartholomeos, Aziz Yuhanna’nın ölüm yıldönümü sebebiyle düzenlenen ayine katıldı.

Farklı dillerde dua

Daha önce birçok kez Selçuk’ta ayin yöneten Fener Rum Patriği Bartholomeos, bu kez Aziz Yuhanna Yortusu için Selçuk’a geldi. Hz. İsa’nın en genç havarisi olan ve incilin yazarlarından biri olan Aziz Yuhanna’nın ölümü nedeniyle düzenlenen ayine; kökleri İzmir’e dayanan Rodos, Selanik, Midilli, Sakız, Samos ve Kavala’dan çok sayıda Hıristiyan katıldı.

Patrik Bartholomeos’un yönettiği ayinde ilahiler okundu, dualar edildi. Gürcüce, Yunanca, Rusça ve Türkçe duaların okunduğu ayine Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı ve Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia da katıldı.

Ayin sonrası Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı’yı makamında ziyaret eden Bartholomeos, daha sonra Selçuk Belediyesine geçti. Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı’nın kapıda karşıladığı Patrik Bartholomeos’a İzmir Rum Ortodoks Kilisesi Başrahibi Kyrillos Sykis ve Avusturya Metropoliti Arsenios da eşlik etti.

Ortak duygular içerisindeyiz

Fener Rum Patriği Bartholomeos’ Selçuk’ta ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Bakıcı; “Patrik Bartholomeos’u ne zaman Selçuk’ta ağırlasak memnuniyetimiz bir kat daha artıyor. Her zaman söylediğim gibi birlikte olmak, sizleri burada ağırlamak memnuniyetin yanı sıra bizim için bir görev olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla bu konuda bundan sonra yapılacak birçok açılımı birlikte gerçekleştireceğimize inanıyoruz” dedi.

Sadece 8 Mayıslarda değil, her zaman Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir arada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Başkan Bakıcı; “Bu topraklar hepimizin, burada medeniyetler buluşmuş. Bizler ortak duygular içerisinde hareket ediyoruz” diye konuştu.

Burada kendimizi evimizde hissediyoruz

İzmir’e, Selçuk’a her gelişlerinde mutluluk duyduklarını ve burada hiçbir zaman yabancılık çekmediklerini belirten Fener Rum Patriği Bartholomeos; “ Özellikle Selçuk Kaymakamı ve Selçuk Belediye Başkanı son derece nazik, kibar, misafirperver dostlarımızdır. Ben burada kendimi evimde hissediyorum. Geçen yıl Şubat ayında burada bir ayin yapmıştık. Bu yıl da Aziz Yuhanna Yortusu için geldik. Selçuklular’a Allah’ın bütün nimetlerinin üzerinde olmasını diliyoruz” dedi.

Karşılıklı hediyelerin verildiği bu ziyaretin ardından Fener Rum Patriği Bartholomeos ve beraberindekiler Şirince’yi gezdi.

Bartholomeos_selcuk1

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk