uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Serap Tekbıçak 27 Temmuz 2013

Nesnelleşen Dünyada İnsan

serap-tekbicakHer şeyin nesnelleştiği hayatımızda, nesnellikten uzak arayışlar içine gireriz. Genellikle aradığımız aşk- güven- huzur üçlemesidir ve nedense de bu üçünü birden bulmak imkânsızdır. Güvendiğimiz pek çok kişiye aşık olmaktan uzağızdır; aşık olduğumuz kişilere de güvenmekten korkarız. Çünkü her zaman çok aşık olduğumuz kişinin bizi aldatması korkusuyla iç içe yaşarız. Huzuru evde buluruz genellikle ve başka bir yerde bulamadığımızı hissetmek acıtır canımızı. Kendimize ait bir ev kurup huzurlu olma isteğimiz mevcuttur her zaman; fakat güven korkusu yada güven eksikliği sebebiyle buna da ulaşamayız.

Boşanma oranlarının eğitim seviyesinin artışıyla doğru orantılı olduğunu söyleyen araştırma sonuçlarını düşününce, sebebinin bunlar olduğuna kanaat ettim. Hayatta yol aldıkça, okudukça ve gördükçe, eski evlilik düzenlerinin yeterli olmadığı ve bununla yetinmenin mümkün olmadığı düşüncesine sevk ediyor dolayısıyla da mutsuz oluyorsunuz. Beklentileriniz artıyor; ama elinize beklentilerinizle ters oranda sonuçlar geliyor. Bu çağımızın mutsuzluğunun sebebi diye düşünüyorum.

Hayatı nesnelleştirdiğimiz için tüm insanlar olarak; mutsuzuz. Kadınlar zengin, romantik, anlayışlı, yardımsever, ev işlerine yardımcı, iyi baba adayı vs. tipleri istiyor ve bu özelliklerin hepsinin bir kişide olmasını bekliyor tabi ki sadakat ve yakışıklılığı saymıyorum bile; ama kesinlikle zengin olmalılar (!)

Erkekler de; sarışın (genellikle), evlilikten bahsetmeyen, her istediğini yapan, zeki (sarışınsa aptaldır zekâyı boş ver diyenler de varmış ), titiz, hamarat, tabiri caizse tam bir dişi olsun düşüncesindeler. Evlenme fikri uzaktan bile geçmiyor otuzlu yaşlara kadar. Kadınların aklındaki evliliğe ikna etme düşüncesinden bihaberler sonuçta.

Evli bir abla bana bazı şeyleri anlatırken “ bekâr erkek yoktur” demişti. Üzerinde düşündüğüm ve aklımdan silinmeyen cümleler arasında hatırı sayılır bir yere sahip. Flört ettikleri, sevgili oldukları veya evlenmeyi düşündükleri kadınların mümkün olduğunca yalnız kalmış olmasını tercih eden erkeklerin neden hiçbir zaman bekâr kalmayı tercih etmedikleri de garip bir durum aslında. Hayatın patronu ve kadınlar üzerinde kesin söz sahibi gibi bir bakış açıları var ki bu kesinlikle kabul edilemez.

Aşk gibi olağanüstü bir duyguyu bile bu amaçları doğrultusunda kullanmaları da şu an ki kadınların zenginliğin önemli olduğu düşüncesine kapılmalarının sebebi. Her kadın doğarken aşıktır ve aşktır; fakat zamanla erkeklerin bu tavırları karşısında kadınlar erkekleri kullanmanın daha mantıklı olacağı düşüncesine kapıldılar. Erkekler kadınlar zevk objesi, hizmetçi, kuluçka makinesi, ego tatmini, karizma belirtisi olarak kullanmaya başladı; kadınlar da erkekleri, banka cüzdanı, ego tatmini, popülerlik simgesi vs. olarak kullanmaya başladı. Ve doğadaki en orijinal şey olan “aşk, sevgi, mutluluk vs.” duyguları kaybettik. Bu şekilde davranmayı reddeden kadın ve erkekler ise insanlara olan güven duygusunu yitirdi , böylece huzursuz, mutsuz ve kesinlikle tatminsiz bir dünya olduk..

En dünya insanları kendinize gelin!!!
Saygılarımla…

Serap Tekbıçak

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk