site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Kültür Sanat, Manşet Haber, Üst Manşet 13 Aralık 2018

Naz Makamında Aşk Sergisi Selçuk Efes Kent Belleği’nde

“Naz Makamında Gül’e Bülbül olmak” adlı resim sergisi Selçuk Efes Kent Belleği’nde açıldı. Serginin açılış kurdelesini Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı kesti.

Ressam Tülay Kırşan Türkmenoğlu’nun eserlerinden oluşan sergi öncesinde Yazar Ayşe Ertübey sergide yer alan resimlerin esin kaynağı olan Naz Makamında Aşk adlı kitabını imzaladı. Yağlı boya ve acralic çalışmalardan oluşan Naz Makamından Aşk adlı resim sergisi 18 Aralık tarihine kadar Selçuk Efes Kent Belleği’nde açık kalacak.

İZKAM (İzmir Kadim Kültürünü Araştırma Merkezi) ve Selçuk Belediyesi işbirliğiyle Selçuk Efes Kent Belleği’nde “Naz Makamında Gül’e Bülbül olmak” adlı resim sergisinin açılış kurdelesini katılımcılarla birlikte gezen Başkan Bakıcı’yı Ressam Tülay Kırşan tabloları hakkında bilgilendirdi. Serginin ardından katılımcılar Yazar Ayşe Ertübey’in “Naz Makamında Aşk” kitabına ilişkin söyleşisine katıldı. Söyleşide Yazar Ayşe Ertübey; “ Bugün burada Mevlana Celaleddin Rumi’nin hakka yürüyüşünün, sevgiliyle buluşmasının, Şeb-i Arus’unu kutlamak için bir aradayız. Bu bir yas tutma değil; kutlamadır. Çünkü can geldiği yere dönüyor” dedi.
Konuşmasında Mevlana ile Şems’in dostluğuna da değinen Ayşe Ertübey, Mevlana Celaleddin Rumi’nin hayata, bilime ve Allah aşkına bakışını, çağlar ötesine süren felsefesinin etkisini de anlattı. Yazar Ayşe Ertübey’in söyleşine Cem Seyhun Ünbay şiirleriyle, Sezgin Bademli ney dinletisiyle renk kattı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk