site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Güncel, Manşet Haber, Üst Manşet 14 Haziran 2016

Müze fiyatları el yakıyor: Efes zirvede!

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 yılı müze ücretlerini açıkladı. Sene başında gelen zamların yansıtıldığı fiyatlarda Ege Bölgesi’nin en pahalı yeri 40 TL ile Efes oldu.

Egeli turizmciler, kötü sezon öncesi yönlerini yerli turiste çevirdi. 8 bin yıllık tarihiyle İzmir’in tarihi ve turistik yerlerinin 2016 ücretleri belli oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİM) 2015 sonunda ücretlere getirilen zamlar, sektör temsilcilerinin tepkilerine yol açmıştı. Bakanlık tarafından belirlenen rakamlara göre müze ve ören yerlerinin 2016 ücretleri belirlendi.

EFES ZİRVEDE

Açıklanan rakamlara göre bu sene turistler İzmir’deki 23 müzenin 6’sını ücretsiz gezebilecek. İzmir’deki müze listesinde en yüksek ücret Efes Antik Kent’i için belirlendi. Tarihi kenti gezmek isteyen turistler 40 TL ödeyecek. Efes’i 25 TL ile Bergama Akropol, 20 TL ile Bergama Asklepion, Efes Yamaç Evleri izledi.

AGORA 10 TL

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yenileme çalışmaları devam eden tarihi Agora kalıntıları, İzmir Arkeoloji müzesi ve Şirince’de restoresi tamamlanan St. Jean Kilisesi için 10 TL’lik ücret belirlendi. İzmir’deki diğer müze ve ören yerleri için 8 TL ila 5 TL arasında ücret belirlendi.

PAMUKKALE ZAMMI

Ege Bölgesi’nin yeni ücretleri içerisinde de en yüksek bedel Efes için belirlenirken, Denizli Pamukkale Ören Yeri 35 TL, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi 30 TL’ye yükseltildi. Muğla’nın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri olan Sedir Adası’nın giriş ücreti de 20 lira… Ziyaretçiler, Uşak’taki 4 müze ve ören yerinden 3’ünü de ücretsiz gezebilecek.
EGEDESONSÖZ – egedesonsoz.com

Yorumlar (1 Yorum)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Eleman Aranıyor

Eleman Aranıyor

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk