uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Güncel, Kültür Sanat, Manşet Haber, Manşet Yan, Üst Manşet 6 Eylül 2018

Mevlana ve Goethe Celsus’ta buluştu

Celsus Kütüphanesi tarihi bir geceye ev sahipliği yaptı. 49. Selçuk Efes Festivali’nin ikinci gününde Celsus Kütüphanesi’nde 1. Kültürler Arası Edebiyat Gecesi “Mevlana ve Goethe İnsanlığın Dorukları” etkinliği gerçekleşti. Katılımcıların Efes Antik Kenti’nin büyülü atmosferinde unutulmaz bir gece yaşadığı etkinlik hafızalarda uzun yıllar iz bırakacak.

Hayatları birbirinden yüzlerce yıl uzak ama felsefeleri yakın olan insanlık tarihinin doruk noktasındaki iki bilge isim olan Mevlana ve Goethe, Antik Şehrin Hazinesi Celsus Kütüphanesi’nde buluştu. Selçuk Belediyesi Prof. Dr. İsmail Aka Kütüphanesi ve Sosyal Etkinlik Merkezi Sorumlusu Bahadır Varvar’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen proje Selçuk Belediyesi, Efes Arkeoloji Müzesi ve İzmir Alman Goethe Enstitüsü işbirliğiyle gerçekleşti.

Yönetmenliğini Haluk Işık’ın yaptığı etkinlikte ilk olarak Efes Antik Kenti ve Celsus Kütüphanesi’nin tarihi geçmişinden bahsedildi. Biri doğudan diğeri batıdan yükselen, insanlığın her çağda ihtiyaç duyduğu sevgi, kardeşlik, hoşgörü, ahlak gibi değerlerle hayatlarını kuşatan iki doruk Mevlana ve Goethe, Celsus Kütüphanesi’ni koruyan bilgelik, bilim, erdem ve zeka gibi dört ayrılmaz değerin tanıklıklarında ağırlandı.

Bir hayal Efes’te gerçek oldu

Mevlana ve Goethe’nin dramatik bir şiir gösterisiyle buluştuğu etkinlik dans koreografisiyle de büyük beğeni topladı. Mevlana’nın eserleri ve Goethe’nin Batı Divanı’ndan alıntıların yapıldığı dramatik şiir dinletisinde insanlığın iki büyük doruğunun aşkı, sevgiyi, erdemi, insanı insan yapan değerleri eşsiz eserlerinden alınan metinlerle anlatıldı. Klasik müzik, ney, dans gösterisi ve semazen de bu anlatıma eşlik etti. Mevlana’nın, “ Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız. Bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir ve Goethe’nin “Mezarlarındakilerin pişman olduğu şeyler için dünyadakiler birbirini yemektedir” sözleriyle sona eren gösteri katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

Etkinliğin sona ermesinin ardında gösterinin yazarı yönetmeni Haluk Işık, müzik ve dans koreografisini yapan Kenan Özdemir, İzmir Goethe Enstitüsü Müdürü Anna Weber, Prof. Dr. İsmail Aka Kütüphanesi ve Sosyal Etkinlik Sorumlusu Bahadır Varvar ve gösterinin hayata geçmesinde emeği olan kurum temsilcileri sahneye çıkarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Gecenin sonunda bir konuşma yapan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı; “Bu geceyi organize eden herkese teşekkür ederim. Böylesine anlamlı bir gecede, böylesine anlamlı bir etkinlik hafızalardan silinmeyecektir” dedi. “Mevlana ve Goethe İnsanlığın Dorukları” gösterisinin mimarlarından olan İzmir Goethe Enstitüsü Müdürü Anna Weber; “Bir hayalin gerçekleşmesinde bize destek olan Belediye Başkanımız Sayın Bakıcı’ya teşekkür ederim. Bu gece bizim hayalimizdi” dedi.

Gecenin sonunda Başkan Bakıcı ve Anna Weber birbirlerine karşılıklı hediyeler takdim ettiler.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Evsizlere sıcacık bir yuva

Evsizlere sıcacık bir yuva

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk