site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Kültür Sanat, Manşet Haber, Üst Manşet 11 Nisan 2017

Kent belleğinde muhteşem türkü gecesi

Selçuk Efes Kent Belleği’nde muhteşem bir türkü gecesi yaşandı. Katılımın yüksek olduğu gecede Selçuk Belediyesi Kültür ve Sanat Evi Müzik Eğitmeni Murat Gezer solist olarak birbirinden güzel türkülere ses verdi. Anadolu’nun renkleri olan türkülere katılımcılar da hep bir ağızdan eşlik etti.

Selçuk’un tarihsel yapısını kayıt altında tutmanın yanı sıra kentteki kültür ve sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapan Selçuk Efes Kent Belleği bu kez “Türkülerle Yol Eğledik” adlı türkü gecesine ev sahipliği yaptı. Neyzen Murat Gezer’in yanı sıra Selçuk Belediyesi Kültür ve Sanat Evi’nde eğitim gören çocukların söylediği türküler de dinleyicilerden tam not aldı.

Gecede söylenen bazı türkülerin hikayelerini de anlatan Murat Gezer; “Türküler bizim özümüz, en yalın halimizdir. Anadolu insanının acılarını, özlemlerini, sevinçlerin, en yalın haliyle türkülerde bulmak mümkündür” dedi. Türk Halk Müziği’nin gelecek nesillere daha iyi tanıtılması ve türkülerin daha çok sevilmesi için eğitimcilere, anne ve babalara büyük görevler düştüğünü belirten Murat Gezer; “Türküler bizi ayakta tutan öz değerlerimizdir. Onlara sahip çıkmak, geleneğimiz, geçmişimize, geleceğimize ve kültürümüze sahip çıkmaktır” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Halk Gecesinde Coşacağız

Halk Gecesinde Coşacağız

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk