site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Sektörel, Üst Manşet 29 Temmuz 2018

Kaligrafi Malzemeleri

Günümüzde gerek hobi, gerekse geçim kaynağı olarak yapılan kaligrafi eski zamanlardan bu yana büyük rağbet gören bir yazı sanatıdır. Kaligrafi kelimesi Yunanca kökenli olup güzel, hoş anlamına gelen “kalli” ve yazı anlamına gelen “graphia” sözcüklerinin birleşimi ile oluşmuştur. Kaligrafinin dünya üzerinde en yaygın olduğu yer Amerika’dır. Kaligrafi sıradan bir sanat olmayıp çeşitli kaligrafi malzemeleri kullanılarak yapılır.

Kaligrafi malzemeleri; kaligrafi kalemi, kağıt ve mürekkeptir. 
Kaligrafi kalemi: Kolay bakımlı, değiştirilebilir uçlu bir kalemdir. Bulunması zor değildir. Kırtasiyelerden temin edilebilir. Hassas ve narin bir kalem olup dış koşullardan etkilenir. Misal, hava basıncının değişmesi sonucu kaligrafi kalemi mürekkebini tutamayabilir ve bu da yazılan yazının dağılmasına sebebiyet verir.

Kağıt: Kaligrafi çalışmalarında ilk olarak defter kağıdı kullanılabilir. Ancak kaligrafi sanatı mürekkep ve su kullanılarak yapılan bir sanat olduğu için buna uygun kağıtlar ( parşömen ve sulu boya kağıtları gibi) kullanılması idealdir. 

Mürekkep: Kişinin kendi seçimiyle rengini belirlediği özel kıvamlı kaligrafi mürekkepleri çeşitli damlalıklar yardımıyla kaligrafi kalemine doldurulabilir. 

Kaligrafi malzemeleri hakkında daha detaylı bilgi ve sipariş için https://www.hobi24.com/kaligrafi-kalemleri adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk