uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Bölgeden, Manşet Yan, Üst Manşet 13 Mayıs 2017

İzmirli de sizi yok sayar!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ndeki kesin hesap görüşmelerinde konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin yerelde kalkınma modelinin sadece Türkiye’ye değil dünyaya örnek olduğunu söyledi. Muhalefet grubunun eleştirilerinde yapılan işleri yok saydığını belirten Başkan Kocaoğlu, “Tabi eleştireceksiniz, siyaset yapıyoruz. Ama yok sayarak eleştirmek olmaz. Bu kadar hizmeti, çalışmayı yok sayarsanız bir gün gelir, o yok sayanları İzmirli hemşerilerimiz yok sayar” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı 3. birleşiminde Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2016 Mali Yılı kesin hesapları görüşülerek oyçokluğuyla kabul edildi. Meclis’in ardından gerçekleştirilen İZSU Genel Kurulu’nda ise İZSU’nun 2016 yılı Faaliyet Raporu yine oyçokluğuyla kabul gördü.

Görüşmeler sırasında AKP Grubu’nun eleştirilerine yanıt veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi, ESHOT, İZULAŞ ve İZSU’nun toplam borcunun 2 milyar 378 milyon 640 bin TL olduğunu açıklayarak şunları kaydetti:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin borçlanma limiti 9 milyar 800 milyon TL’dir. Yani 10 milyar TL’ye kadar borçlanabilir. Bu uluslararası kriterlere göre hesaplanan bir rakamdır. Bugüne kadar ağzımdan bir defa bile ‘borçsuz belediye’ lafı çıkmadı. Hep ‘özkaynaklarımla yapıyorum’ dedim. Yani, başkasının kefaleti olmadan kendi itibarımla, kendi kredibilitemle, kendi gelirimle yatırımlarımı yapıyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi yatırımlarını giderek hızlandırmıştır. Önünde sayılı projeler kalmıştır. İZSU, önümüzdeki yıllarda sadece işletme olarak görev yapacaktır. Ama 110 bin hektar alandaki altyapıların üzerine İZSU, 1 milyon 100 bin hektar daha, yani 11 kat büyüyen alanda çevre yatırımları yapmaktadır ve bunları başarıyla sürdürmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, cari harcamaları için kredi kullanmamaktadır. Yatırım yapmak için kredi kullanmaktadır. Bu yatırımın da bir özelliği var. Çoğunlukla raylı sistem projelerinde borçlanıyoruz. Raylı sistem yaptığınızda ve elektrikli otobüs aldığınızda işletme giderleri yüzde 30-50 arasında düşüyor. Bu tasarrufla hem borcu hem anaparayı ödüyoruz. Büyükşehir Belediyesi bir müddet sonra ödediği kredinin daha altında borçlanarak borç azalmasına gidecek.”

Yok sayarak eleştiri olmaz
“13 senedir finansman dengesini en iyi kuran kurumuz. Çok şükür hiçbir projeye başka hiçbir yerden bir kuruş destek almadık. Metrolarımızı kendimiz yapıyoruz. Çekerlerimizi kendimiz alıyoruz. Yani göbeğimizi kendimiz kesiyoruz. Ne söylersek söyleyelim, hiç de reklam yapmadan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yerelde kalkınma, kenti kalkındırma modeli sadece Türkiye’ye değil dünyaya örnek oldu. Tabi eleştireceksiniz, siyaset yapıyoruz. Ama yok sayarak eleştirmek olmaz. Bu kadar hizmeti, çalışmayı yok sayarsanız bir gün gelir, o yok sayanları İzmirli hemşerilerimiz yok sayar. Onun için birbirimizi yok saymayalım.”

Diğer kentlere göre iki kat yoğunluk var
“Özkaynaklarımla kendi gücümle borçlanıyorum, yatırım yapıyorum. İzmir gerçekten her sene tüm hızıyla, ayakları yere basarak, çevre, sanayi, ulaşım yatırımlarıyla büyümektedir. En büyük kentimizde turizm sektörünün verilerine göre otellerde doluluk oranı yüzde 35-40 civarında. İzmir’de ise yüzde 75-80 civarında. Bunu ne sağlıyor? Bunu Fuar İzmir sağlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tek başına Fuar İzmir’i kurar, orada fuarlar düzenlerse, oteller, restoranlar da dolar. Turizm sektöründe diğer kentlerin iki katı doluluk oranı ve ciroyu sağlar. Kalkınma budur zaten. “

Yerel yönetimde yeni anlayış

“2004 yılında Türkiye’ye yeni bir yerel yönetim anlayışı getirdik. ‘Sadece yerel yönetim hizmetlerinden değil, kentin kalkınmasından da sorumluyuz’ dedik. 13 sene evvel geldiğimizde kentte Efes Oteli kapalıydı. Etap Otel kapalıydı. Şu an Alsancak bölgesindeki mevcut otellerin dörtte biri bile yoktu. Bu kalkınma, bu büyüme nasıl oldu?”

Toplu ulaşım için yasal düzenleme gerekli
ESHOT Genel Müdürlüğü’nün kesin hesap görüşmelerinde de görüşlerini dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, ESHOT’un başarılı çalışmalarını 2016 yılında da devam ettirdiğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, asıl hedeflerinin lastik tekerlekli taşımacılıktan raylı sisteme geçiş olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk