uludag eleman selçuk izmir
Ana Sayfa Güncel, Manşet Yan, Üst Manşet 3 Ağustos 2017

İzmir’deki büyük yangından geriye kalanlar

İzmir’de geçtiğimiz hafta çıkan orman yangınında, adeta kömüre dönen ormanların kapladığı dağların havadan çekilen fotoğrafları olayın dehşetini bir kez daha gözler önüne serdi. Öyle ki; fotoğrafların bazılarında, binlerce metrekarelik kömürleşmiş arazinin ortasından geçen yolda görünen 14 metrelik dev sarı damperli kamyonlar bile nokta kadar kalıyor…

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, helikopterle İzmir’de orman yangınlarında zarar gören ve yeniden ağaçlandırılan alanlar ile yangına hassas noktalarda incelemelerde bulundu.

Sadece üç günde 147 yangın çıktığını hatırlatarak, bu yıl toplam bin 132 yangın çıktığını ve 6 bin 220 hektarın yandığını söyleyen Eroğlu, yanan alanların peşkeş çekileceği iddialarını hatırlatarak, “Doğru değil. Yanan alanların bir metrekaresi dahi başka maksatla verilmiyor. Bir yıl içerisinde ağaçlandırılıyor” dedi.

Bakan, yangında zarar gören; Menderes-Gümüldür, Meryem Ana, Bayındır, Manisa Karakoca ve Yıldızlar Mahallesi’nde helikopterle inceleme yaptı, daha sonra da Ataköy Orman Yangınlarına İlk Müdahale Binası’nda 2017 yılı orman yangınlarını değerlendirmek üzere de basın toplantısı düzenledi.

Eroğlu, “Ne yazık ki yangınların yüzde 87’si insanlardan kaynaklanıyor. Bu bizi çok üzüyor. Yanan alanlardan bir metrekare dahi başka maksatla vermedik. Bir yıl zarfında yanan alan ağaçlandırılacak. Yakmak suretiyle para elde etmeye çalışanların da önüne geçilmiş oldu. ‘Yakılıyor, peşkeş çekilecek’ yazıları doğru değil” diye konuştu.

BU YIL 6 BİN HEKTAR ALAN YANDI
2017’de bin 132 yangın çıktığını, örtü yangını 994 hektar, tepe yangını 5 bin 226 hektar olmak üzere 6 bin 220 hektarın yandığının bilgisini veren Bakan Eroğlu, orman yangınlarının yanında kırsal alan yangınlarına da müdahale edildiğini söyledi. Bakan Eroğlu, üç günde 147 yangın çıktığını, 60’ının orman, 87’sinin zirai yangın çıktığını hatırlattı.

“BİR KİŞİ BİLE TAHLİYE EDİLMEDİ”
İzmir Bayındır’daki yangına 18 dakikada müdahale edildiğini dile getiren Bakan Eroğlu, çevre köylerdeki vatandaşların tahliye edildiği iddiaları ile ilgili olarak da “Bayındır’da iki köyde tahliye söz konusu olmadı. Bir kişi bile tahliye edilmedi. Çünkü koruduk. Önce insanları koruyoruz. Köyleri, yerleşim yerlerini koruma altına alıyoruz. Müdahale planlarını buna göre yapıyoruz. Gerekli tedbirler alındı ve köyler boşaltılmadı” dedi.

YANGINLA MÜCADELE EYLEM PLANLARI

2017 yılı orman yangınlarıyla mücadele eylem planları hazırlandığını belirten Bakan Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:“Her ilin yangınla mücadele eylem planı her yıl hazırlanıyor. 11 bin 778 yangın işçisi, 500 yangın uzmanı, 2 bin 500 teknik eleman, 5 bin memur bulunuyor. 19 bin 778 personel orman yangınlarında görev almaktadır.”

Bin 10 arazöz, 281 su tankeri, 559 ilk müdahale aracı ve 186 dozerin 2017 yılı kara araçları arasında yer aldığını ifade eden Bakan Eroğlu, hava araçları arasında ise 5 amfibik uçak, 24 su atar helikopter ve 6 da idari helikopter bulunduğunu ifade etti.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk