site rehber selçuk izmir
Ana Sayfa Ekonomi, Üst Manşet 24 Ocak 2016

İran’dan Türk mallarına şok yasak

Rusya uyardı, İran yönetimi yasakladı… Artık İran toprakları üzerinden Türk mallarının Rusya’ya yeniden ihracatı (re-eksport) yapılmayacak.
Rus basını son dönemde yasaklanan Türk gıda ürünlerinin İran topraklarından yeniden ihraç yoluyla ülkeye girdiğini iddia etmişti. Bunun üzerine İran’ı uyaran Rusya, yeniden ihracatı yasakladı.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın açıklamasına göre, İran Ticaret Promosyon Örgütü TPOI Başkan Yardımcısı Reza Movadvadi, Ticaret Bakanı Reza Nematzadeh bu konuda kararnameyi imzalayarak tüm ticaret birliklerine gönderdi.

Movadvadi, “Türk mallarını İran üzerinden Rusya’ya satmak, İran’ın genel ihracat politikalarını çiğnemek demek” dedi. İranlı yetkili, bu yasağa uyulmazsa Tahran-Moskova ilişkileri üzerinde çok büyük olumsuz etkileri olacağı uyarısında bulundu.

Movadvadi, eğer İran’dan Türkj mallarının re-eksportuna göz yumulursa, Moskova’nın İran mallarına yönelik zorluklar çıkaracağını belirtti ve “Bu durumu kullanıp kendi mallarımızı daha fazla satalım, Türk mallarına aracılık etmeyelim” dedi.

Rusya’nın İran’ı bu konuda daha önce iki kez uyardığı ve Türk mallarının girişine aracı olması durumunda sonuçlarına katlanacağı mesajı verdiği basına yansımıştı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam rehber selçuk izmir
Tema Tasarım | OzTurk